Eko čistící přípravky + praní

Pozn. pro rolování (posouvání dolů) využijte boční lištu.

Pro některé je to něco jako červený hadr pro býka. Eko, BIO, co nejvíc free... Nic se nemá přehánět, všeho s mírou, ale pokud můžeme udělat něco dobrého pro sebe a zároveň i pro přírodu, tak nevidím jediný důvod, proč to alespoň nevyzkoušet. Přírodní čistící prostředky jsem si koupila několikrát. U některých jsem se "spálila", jiné  mě mile překvapili a koupila jsem si je opakovaně. Jak se blížilo jaro, tak mě to nějak nalákalo zkusit další várku. A nutno dodat, že velmi povedenou, protože všechny kousky eko prostředků prošly na výbornou! Postupně na ně mrkneme a vy mi pak klidně napište tipy na další prostředky. Budu jedině ráda!

Přírodní čistící prostředky - není to moc drahé?

Tuto otázku jsem slyšela docela často. Proč vyhazuji peníze za nějaké přírodní prostředky na úklid, když je to celkem k ničemu. Ono jak se to vezme. Doma přece žijete. V koupelně se myjete, z nádobí také jíte... takže všechno co je kolem nás, tak nás svým způsobem může ovlivňovat. Složení je u přírodních produktů šetrnější a hlavně také ohleduplnější k přírodě. To se jednoznačně podepisuje na ceně. I když je to podle mého někdy postavené na hlavu, tak to tak je a zatím mě nenapadlo, co by s tím šlo udělat. O cenové politice přírodních a BIO produktů tento článek být ale nemá, takže se omlouvám za malou vsuvku, ale co si budeme povídat, cena je někdy rozhodující.

Co vás ale jistě potěší, tak to, že všechny zmíněné produkty mají dle mého naprosto přijatelnou cenu. S ohledem na to, jak dlouho čističe vydrží, tak se to vyplatí. Navíc ta nabídka je teď už dost široká, takže pokud si neoblíbíte nějaký určitý obchod (ať už kamenný, nebo na internetu), tak si můžete průběžně hlídat i akce a nakupovat výhodně.

Jinak já si všechny produkty koupila v internetovém obchůdku Lotos Beauty, protože zde měli momentálně u všech produktů, které jsem chtěla, přijatelnou cenu (takže ceny do článku jsem použila z tohoto e-shopu) a sleduji je delší dobu na Instagramu a na první pohled jsem se tam zamilovala hned do prvního produktu →

YOPE! Ve světe eko čističů totální PECKA!

Miluji levanduli! Ve všech podobách. Na zahradě, její vůni, v pití, jídle, v nahřívacím polštářku a teď už i v koupelně. Tento čistící sprej do koupelny v sobě skrývá neodolatelnou vůni francouzské levandule a pozor - je tvořený 98 % přírodních či minimálně zpracovaných surovin, které jsou bezpečné pro životní prostředí i nás doma a také plně biologicky odbouratelné!

Na co se hodí levandulový YOPE? A proč ho budete milovat?

  • Sprej využijete na čištění koupelnové keramiky,
  • sanitárního zařízení a všech kovových doplňků.
  • Stejně tak jej doma používám i na WC (konkrétně kachličky a napouštěcí nádobu).
  • Jeho vůně vás dostane na první stisknutí. Jakmile se po koupelně rozvoní, tak si budete připadat jako na nějakém levandulovém poli.
  • Obsahuje kyselinu citrónovou, která velmi efektivně odstraní špínu, skvrny po vodě (např. na sprše, kohoutku) a také vápenaté nečistoty.

Cena: 129 Kč/750 ml

yope čistící prostředky eko

Jinak na fotce můžete vidět i přírodní čistič na sklo a zrcadla. Je bez parfemace, což hodnotím hodně pozitivně (když si člověk vezme, jaká síla některé čističe na okna jsou :-)).

  • Na skle nezanechává šmouhy a mastnotu - leštím pomocí novin 🙂
  • Má antistatické vlastnosti.
  • Je tvořen z 90 % přírodních či minimálně zpracovaných surovin, které jsou bezpečné pro životní prostředí a plně biologicky odbouratelné.

Cena: 119 Kč/750 ml

Šetrně můžete umývat i nádobí - k sehnání jsou ekologické jary

V novém budeme mít myčku, ale i tak je jasné, že některé nádobí do myčky nesmí a potřebujete řešit i umývání nádobí ve dřezu. A k tomu se hodí kvalitní jar. Co si budeme povídat, jako nejsnadnější metoda se jeví zajít do jakéhokoliv obchodu a koupit si Jar, případně Pur a dál to neřešit. Ale i v této oblasti jsem se rozhodla, že zkusím jít jiným směrem.

Jednou z nejprodávanějších značek těchto prostředků u nás je Ecover. Ten už jsme doma měli vícekrát a líbí se mi jeho vůně po citronech. Ecogenic jsem vybrala s vůní pomeranče a je vyloženě určený na ruční mytí nádobí.

Proč používat ekologické přípravky na nádobí?

  • Rostlinné čističe na nádobí se po vypuštění do odpadu postupně rozkládají,
  • neznečišťují tak půdu a podzemní vody!
  • Navíc vy tak myjete doma bez chlóru, chemikálií a bělidel.
  • Odstraní i větší mastnotu a nečistoty!
  • Výrobky Ecover jsou vyrobené na rostlinné nebo minerální bázi a neobsahují žádné složky z ropy.
  • Jejich obaly jsou recyklovatelné a prostředky samotné jsou ekologicky rozložitelné, dopad na přírodu je tedy minimální.
  • Ecover netestuje produkty na zvířatech a produkty jsou vhodné i pro citlivou pokožku - takže nepotřebujete žádné rukavice na nádobí, které já tedy stejně vůbec nepoužívám.

Cena Ecover přípravek na mytí nádobí: 70 Kč/500 ml

Cena Ecogenic: 70 Kč/500 ml

eko jar na nádobí

Eko čistič WC - třeba s vůní oceánu

Co si budeme... čistá toaleta je kolikrát základ našeho zdraví! Jako vážně. I když je fakt, že jsem viděla jednou dokument BBC a dělali tam testy v domácnostech... a víte, kde se zadržuje nejvíce bakterií? Nebylo to na WC, ale v houbičkách na nádobí! Takže je nezapomínejte po umývání vždy dostatečně umýt a často je měňte.

Teď ale zpět k těm toaletám. Pokud i tady chcete být šetrní k přírodě, tak oceníte další z řady produktů značky Ecover. Tento výrobce se mi osvědčil, takže jsem neváhala. Jinak jsme měli doma ale také Sonett a Yellow&Blue WC čistič a ty se také osvědčili.

V čem je ekologický čistič WC tak super?

  • ECOVER čistí, odstraňuje zápach i vodní kámen.
  • Má dezinfekční účinek.
  • Krásně voní, i když ta vůně není tak moc silná.
  • Pro neutralizaci jedné dávky tekutého WC čističe Ecover je třeba 129 litrů vody, což je jen zlomek oproti neuvěřitelným 53 000 litrům vody, nutným pro neutralizaci jedné dávky běžných WC čističů!
  • Opět jde o výrobek na rostlinné nebo minerální bázi a neobsahující žádné složky z ropy. Obal je recyklovatelné a prostředky samotné jsou ekologicky rozložitelné, dopad na přírodu je tedy minimální.

Cena: 90 Kč/750 ml

eko čistič wc

Silný univerzální čistič doma nesmí chybět

Taková ta "holka pro všechno" v přírodním kabátku. 🙂 Podle mého se bez ní doma neobejdete. U těchto přípravků vybírám i podle vůně. Líbí se mi totiž, jak když douklízíte, tak cítíte tu svěžest a přirozenou vůni. Nic převoněného.

Tak kam všude s ním? A proč ho mám doma?

  • Hlavně mě baví ta univerzálnost. Používám ho na některé podlahy, pracovní povrchy, parapety, dlaždičky na WC...
  • Vznikl na bázi nově vyvinutých a patentovaných přírodních tenzidů, se svěží citronovou vůní, kterou si zamilujete a konzervováno přírodním konzervantem.
  • Zvládne i  zašlou špínu a mastnotu,
  • má jemný dezinfekční účinek.
  • Stejně jako předešlé produkty se může pochlubit tím, že má minimální vliv na vodní život, je rychle a úplně biologicky rozložitelný, vhodný pro citlivou pokožku
  • a není testovaný na zvířatech a vyrábí se v ekologické továrně.

Cena: 110 Kč/750 ml

přírodní čistič

Přírodní prací gely a aviváže - to nejlepší na praní

Přírodní prací prášky, gely, tablety a aviváže jsou kapitola sama pro sebe. Přiznávám, že i já se často dívala po výhodných akcích v supermarketech, kde se dá koupit XXL prací gel za parádní cenu. I když jsem kupovala klasické prací prostředky, tak jsem se snažila vybírat ty kvalitnější. Ale co si budeme povídat, není to žádná sláva. Asi nejvíc mi u většiny vadí taková ta umělá vůně a že nejsou nějak extra citlivé k pokožce (zvláště té dětské) + ani k přírodě.

Co mi přijde zajímavé, tak že když se dělají nějaké testy, tak vybírají klasicky Persil, Ariel, Woolite a pdoobně, ale žádné přírodní značky. Když už, tak se tam objeví alespoň Denkmit z DMka, ale vyhrát ho nenechají. 🙂 Asi bude i něco na tom, že dobrý produkt reklamu kolikrát nepotřebuje. Je to tedy užitečné pro uživatele, nebo jde jen o placené píárko? No to už asi nechám na zvážení každého z nás.

Složení pracích prostředků - sláva ekodrogerii

Ohledně složení - našla jsem super článek, přepisovat jej nechci, takže vám sem dám odkaz a vy na něj mrkněte. Jsou tam vážně zajímavé informace o složení aviváží.

Třeba ale takové složení Arielu jen pro příklad: 

5-15 % aniontové povrchově aktivní látky, méně než 5 % neiontové povrchově aktivní látky, fosfonáty, mýdlo, enzymy. Dále Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Parfémy, Alpha-isomethyl ionone, Citronellol a Geraniol.

* Fosfonáty se používají pro stabilizaci bělicí látky (tzv. perborátu). Ten  je ekologicky závadný. Fosfonáty komplikují procesy zadržování fosforu v čistírnách odpadních vod a škodí (chemické) orientaci vodních živočichů ve vodě.

Vyhláška 78 z února 2006, kterou se mění vyhláška stanovující seznamy nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno nebo omezeno, stanovuje, že do seznamu nebezpečných látek jsou zařazeny také sloučeniny fosforu. Prací prostředky pro praní textilu s koncentrací fosforu vyšší než 0,5 % hmot. se od 1. července 2006 nesmí uvádět na trh a od 1. října 2006 se nesmí uvádět do oběhu. Jenže procento sloučeniny ve složení už nenajdete...

Složení např. Ecogenic aviváže pro děti: 

Dle nařízení (ES) č. 648/2004 o detergentech obsahuje: xanthanová guma, kyselina citronová monohydrát.

* Xanthanová guma → látka přírodního původu, polysacharid získávaný fermentací glukózy nebo sacharózy

* Kyselina citronová monohydrát → kyselina citronová je slabá trikarboxylová kyselina nacházející se v citrusových plodech. Je přírodní konzervační látkou a používá se jako dochucovací prostředek jídel, nealkoholických a alkoholických nápojů.

Proč dát přednost ekologickým pracím prostředkům?

  • V oblečení jsme celý den! Tím pádem to, v čem je vyprané, hraje docela velkou roli. Hlavně u citlivějších jedinců.
  • Hlavně kvůli Violi, která občas trpí na vyrážku jsem se rozhodla jít touto cestou.
  • Buď žádná parfemace, nebo jen jemná!
  • Méně složek = méně možných látek, na které můžete být alergičtí.
  • Šetrnost k životnímu prostředí → nezapomínejte na to, že všechno z pračky jde do odpadních vod a ty do čističek, které ne vše dokáží 100% odbourat.
  • Skutečně také dobře perou! 🙂

A které konkrétní typy teď máme doma?

ECOGENIC TEKUTÝ PRACÍ PROSTŘEDEK LEVANDULOVÝ

Cena: 170 Kč/1 l

  • je bezvadný, jediné mínus, že trochu zbytku zůstává v odměrce pračky a také se hůře nalívá

ECOGENIC LEVANDULOVÁ AVIVÁŽ

Cena: 90 Kč/1 l

ECOVER AVIVÁŽ - KVĚTY

Cena: 80 Kč/750 ml

  • prádlo se po použití krásně žehlí a má velmi příjemnou vůni (i když na levanduli pro mě nemá :-))

ECOGENIC BABY DĚTSKÁ AVIVÁŽ

Cena: 80 Kč/1 l

přírodní prací gel ekologicky-prirodni-praci-prasek levandulovy-praci-gel

Jak na šetrnou domácnost?

Co napsat na závěr? Snažím se postupně objevovat nové informace, zjišťovat pro a proti, co jak funguje a můžu vám říct, že docela nestačím někdy zírat. Nejsem žádný radikální odpůrce klasických čistících prostředků s tím, že jak něco nebude ECO a BIO, tak to k nám domů nesmí. Ale zároveň se snažíme doma krůček po krůčku směřovat trochu jinam. Být zodpovědní k životnímu prostředí, vážit si toho, co nám příroda dává a zbytečně ji víc neničit. Ani tento výběr není 100% a vím, že určitě jde najít i lepší varianty a budu je hledat. Plus pro vás připravuji i článek vyloženě o čistě přírodních způsobech péče o domácnost.

Často slyším názory, že já sám nic přece nezmůžu, a že je to přece jedno, co doma používám, protože všichni okolo to používají také. Jenže pokud nezačne každý z nás jako samostatná jednotka, tak se nikdy nic nezmění. A skvělé je, že už i ve školkách a školách se snaží děti učit ekologickému myšlení a odpovědnosti za přírodu. Tedy minimálně tady u nás se tomu skutečně věnují a naše děti mají už teď docela slušný přehled.

Finančně to zase tak veliký rozdíl není, tak si doma zkuste každý měsíc koupit třeba jiný šetrnější prostředek a postupně tak můžete přejít šetrnější domácnosti. My to doma také zkoušíme postupně a jde to! 🙂

A pokud máte nějaké postřehy a tipy, budu ráda, když mi je přidáte do komentáře.

Sledujte nás na Facebooku a Instagramu - sdílíme tam mnohem více inspirace a aktuálních fotek od nás ze vsi.

1 Comment

  1. Dobrý den my používáme na praní domácí prací gel z práci sody a mýdla. Je to domácí nechemicka výroba. A pak ještě třídíme odpad a používáme ušité sáčky na pečivo. A tyhle kompostovatelne tašky http://tasky.cz/material/#bio na bio odpad. Rozloží se kolem 90dnu třeba na kompostu.

Napsat komentář