Kompletní stínění domu

Promyšlená kombinace interiérové a venkovní stínící techniky je za nás ideálním řešením moderních staveb. My sami jsme na začátku věděli jen to, že na jižní straně chceme venkovní žaluzie. Konkrétní druh dalšího stínění jsme chtěli vybrat až po nastěhování. O všem jsem už podrobně psala v předešlých článcích, které vznikly ve spolupráci s moravskou firmou Labona.cz.

Teď zpětně ale můžeme vyhodnotit celkovou spokojenost s naším výběrem, používáním jednotlivých druhů stínění a jejich přidanou hodnotou.

Venkovní žaluzie u pasivního domu

Začnu chronologicky tím nejstarším - žaluziemi. Vzhledem k tomu, že máme na jižní straně velká okna, tak bychom se v tom našem pasivu bez žaluzek upekli. Když si některé z našich dětí vytáhne ráno žaluzky úplně nahoru a já tam pak během dne přijdu, ten rozdíl je vážně znatelný.

Takže přes teplé měsíce (duben-září) je necháváme zhruba na střední polohu. Díky tomu se dům tolik nepřehřívá a zároveň je ale v pokojích dostatek denního světla na práci i pro pokojovky. 🙂

Dalším plusem je dostatek soukromí, což oceníme hlavně večer, když se v pokojích rozsvítí. Přes stažené žaluzie není nic vidět a zároveň zlepší komfort na spaní: jak z hlukové stránky, tak světelné. Protože v létě bývá světlo podstatně dřív a některé jedince by to budilo. 🙂 Já osobně jsem to ocenila i teď během rodičovské, kdy byla v pokoji téměř tma i během dne, kdy jsem potřebovala dát spát naši nejmladší.

Někoho určitě potěší i to, že je to určitá mechanická bariéra před vloupáním zlodějů. Není to rozhodně nic, co by je zastavilo, ale než se přes ně dostanou, udělá to randál, takže tím spíš na sebe upozorní.

Jako poslední bych zmínila aktuální povětrnostní vlivy, které hlavně u nás na jižní Moravě dělají neplechu. Netvrdím, že vás stažené žaluzie ochrání před vichrem a tornádem, ale kdybych si měla vybrat, jestli přijdu radši o ty žaluzie, nebo si nechám poničit okna, tak zvolím tu první variantu.

Když to shrnu, s venkovními žaluziemi od Labony jsme stále spokojení a doporučujeme všem, kteří se nás na ně ptají.

venkovni-zaluzie venkovni-zaluzie-labonavenkovni-zaluzie-antracit

Plisé žaluzie - stylové vnitřní stínění

Hledali jsme ideální vnitřní stínění, které splní praktickou stránku (odražení světla, soukromí...) a zároveň i estetickou roli. Oba dva požadavky s přehledem plní moderní plissé.

Jsem ráda, že jsme si s výběrem dali záležet a zpětně musím říct, že se nám povedlo vybrat skvěle látku, která odrazí dostatek záření, pohltí co má a zároveň v místnostech není ani při úplném zatažení tma. I tak přes ni ale není vidět, což oceníme hlavně ve vrchní koupelně.

Nejvíc to oceňuji v pracovně, kde díky plisé vidím dobře na monitor, lépe se mi upravují fotky a barvy nejsou nijak zkreslené. Zároveň tím, že je to malá místnost, tak tam díky tomu není dopoledne na padnutí (slunce tam svítí nejvíc právě dopoledne).

Suma sumárum jestli hledáte designové řešení do svého domova, tak pliséčka doporučuji! Skvěle se ovládají, nechytá se na ně prach, nešpiní se... skutečně skvělé řešení. Plus i cena byla více než příjemná.

plise-labona plise-zaluzie plisse

Markýza na terase

Namontovanou ji máme sice krátce, ale už teď můžeme říct, že je to vážně ona pomyslná třešnička na dortu. I přes to, že jsme zvolili sedmimetrovou markýzu a je vážně obrovská, tak vůbec nepůsobí nijak přehnaně a konkrétně na naši terasu zapadla. Odstín jsme vybrali decentní béžový a i s ním jsme spokojení. Látka vypadá kvalitně, pevně, tak doufáme, že takto dlouho vydrží i díky tomu, že je částečně krytá.

latka-markyza markyza-reference material-markyza

Důvod pořízení byl jasný: na terase se dopoledne nedalo sedět. Pod markýzou je to naprosto o něčem jiném. Nemusíme přivírat oči a rychle pít kávu, abychom se utíkali schovat domů. Schválně jsem vám vyfotila rozdíl, jak je pod ní příjemný stín. Fotky jsem nijak neupravovala, aby to bylo zcela reálné.

Nejdřív takto z dálky:

stínění terasastín na terase

A teď ještě zaostřeno na hrnek s jahodou:

stíněnístazena-markyza

Zároveň když je roztažená, tak jde logicky méně světla/tepla i do oken, tím pádem se dům o něco méně zahřívá.

Teď ještě Petr uvažuje nad dokoupením čidel a celkově vyladěním k dokonalosti. 🙂 Já jsem osobně spokojená i s tím stavem, jaký teď je. Ovládání máme mimochodem na ovladač, protože takový kolos vytahovat ručně by se mi asi nechtělo.

markýza Labonabezova-markyza markyza-kastlikova markyza-labona markyza-na-terasu markyza-pasivni-dum zkusenosti-markyza

Teď ještě zatažená markýza.

stineni-domu terasa zasunuta-markyza

A ještě ovladač, který funguje klidně i zevnitř domu, takže člověk nemusí chodit ven, když chce markýzu vytáhnout.

ovladac-markyza ovladani-markyzy

Stínění u pasivního domu

Naše kombinace venkovních žaluzií, markýzy a vnitřního plisé je konkrétně pro nás ideálním řešením. Díky tomu, že jsme si vše montovali sami, jsme ušetřili nemalé peníze, takže i když jde o kvalitní řešení stínění, nebyla to taková položka, která by rodinný rozpočet přehnaně zasáhla.

Hodnota našeho domu se tak opět navýšila a co je pro nás podstatně důležitější, tak již zmiňovaný komfort žití!

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář