Láká vás doma pěstovat citrony? Říkáte si, jestli je to u nás vůbec reálné? Je! A nemá to chybu. Pokud se o ně totiž pěkně staráte, tak domů získáte zelenou okrasu a k tomu ještě jednou za čas chutné citrony bez chemických postřiků...
Jak jsme k citronům přišli...
Petr měl narozeniny, a protože kvítka přece můžou dostávat i mužští, tak jsem šla do květinářství. Ale měla jsem jasný záměr. Sehnat nějaký citrus. Bohužel ty narozeniny má v únoru, a jak jsem později zjistila, tak je docela problém sehnat nějaký pěkný citrus v květináči právě v zimě. Obešla jsem všechna květinářství okolo práce a nic. Až v tom posledním se na mě smály krásné citrony.
Přeptala jsem se prodavačky na péči, co a jak s nimi dělat a už jsem si to s ním mířila zpět do práce. Vybrala jsem tedy ten menší, co tam měli (na fotce v menším květináči).
Petr byl nadšený, a tak jsem měla radost i já. No a 14 dní potom jsem dostala ten větší citronovník já. Mám totiž narozeniny ve stejném měsíci, a když jsem se zmínila Petrovi o tom, že v květinářství měli ještě jeden větší, ale že bych ho sama neodtáhla, tak ho dotáhl on. 🙂
A tak máme doma na vesnici citrony. 🙂 Občas se najde někdo, kdo tomu nemůže věřit, ale zase co si budeme povídat, při aktuálních klimatických podmínkách to už zase tak divný není a jak jsem později zjistila, tak citrony doma zkouší pěstovat víc lidí. Jinak jestli vás zajímá cena, tak větší citron vyšel cca na 800 Kč a ten menší na cca 450 Kč. Co do "plodnosti", tak je na tom lépe ten menší.
Pěstování citronů v létě
Co si budeme povídat, v létě je to podstatně lehčí a to i bez skleníku. Tedy alespoň pro nás. Jakmile se oteplí natolik, že už i přes noc nehrozí větší teplotní výkyvy, tak může ven. Nejdříve je dobré dát ho do polostínu, až si zvykne, tak je můžete posunout na sluníčko, ale opatrně, ať se listy hned nespálí.
Svědčí jim tedy rozptýlené světlo, častější zalévání a také používání speciálního hnojiva na citrusy.
Přesazování citronů
Když jsme si citrony koupily, tak už bylo docela jasné, že budou potřebovat přesadit. Přerůstají mu totiž kořeny a potřebují dostatek místa. Proto jsme zvolili dostatečně velké květináče, aby takto nějakou dobu vydržely. V květinářství jsme si na to koupili speciální substrát pro citrusy.
Pěstování citronů v zimě
V zimě je to krapet složitější. Citrony u nás venku rozhodně nevydrží, takže je potřeba je na podzim přemístit. Rozhodně radši dřív, protože ideálně potřebují teplotu alespoň 7-10 °C. Doma jim vyčleňte místo, kde je sice dostatek světla, ale není tam přetopeno. Stačí jim totiž okolo 15 °C.
Zalévat je můžete méně a hnojit stačí 1 měsíčně. Pokud se stane, že vám opadají listy, tak to může být způsobeno právě například výrazným teplotním výkyvem nebo hnilobou na kořenech. Nám takhle jednou listy opadaly u toho velkého a právě z důvodu teplotního šoku. Bohužel jsme předělávali doma nějaké věci, museli dát větší citron bokem a už to bylo.
Trpí citrusovité rostliny na nějaké choroby nebo škůdce?
Nejčastějšími škůdci jsou svilušky, puklice a vlnovník. Na svilušku účinkuje zvýšení vlhkosti vzduchu a postřik přípravky Nisorun, Omite nebo Talstar, s puklicemi je boj poněkud obtížnější.
Napadenou rostlinu nejprve ponořte do slabého roztoku Jaru (ten naruší škůdci ochrannou skořápku) a následně použijte postřik Puklistop. Na vlnovníka zaútočte seříznutím rostliny a postřikem systémovým přípravkem, který si napadený exemplář nasaje do pletiv.
zdroj o škůdcích: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-citrusy-v-domacich-podminkach
O citronéch přemýšlím už víc než rok, ale jsem zabiják kytek. Tak pořád váhám.