Plánujeme zádveří domu

Místo, které vás přivítá po náročném dni v práci. První věc, kterou uvidí každá vaše návštěva! První dojem, který se nezapomíná. Kousek domu, který může být skutečně malý, ale i tak do něj potřebujete nacpat co nejvíc věcí. Ideálně tak, aby to mělo svůj řád a harmonii.

Jak teď procházím stavbou, kde se vše hýbe a posouvá k dokončení, dochází mi, že je potřeba začít plánovat. Minimálně spodní patro. Proto pro vás připravím sérii článků, která bude o výběru podlahy, nábytku i doplňků. A jako první přichází zádveří.

Co vše bude v zádveří?

Ještě než jsem začala koukat po nábytku, tak jsem si sepsala, co všechno tady chceme a hlavně potřebujeme mít. To doporučuji i vám, protože si díky tomu ujasníte, jaká bude celková skladba.

  • Boty, boty, boty...

Doma nás bude 5. Z toho 3 ženský, takže je jasný, že bot budeme mít hodně. Respektive hodně jich už máme.

  • Bundy a kabáty

I v létě máme na věšáku nějaké ty tenčí bundy a větrovky. A co teprve v zimě. To máte bundu a kabát do práce, na ven, děti do sněhu... Je toho spousta.

  • Čepice, klobouky, šály, rukavice, šátky...

Opět spousta kousků oblečení pro celou rodinu.

  • Deštníky a pláštěnky aneb Když venku prší. 

Určitě se vám nechce pobíhat po domě a hledat, kde že jste si naposledy odložili deštník.

  • Spreje do bot, lžíce na boty, kartáč na oblečení...

I takové věci se hodí mít hned za dveřmi.

  • Když si potřebujete sednout při obouvání.

Oceníte u dětí a pro starší návštěvy.

  • Sluší mi to?

Zrcadlo nesmí chybět! Páč jinak by se vám mohlo stát, že odejdete s čepicí na křivo a rozmazanou rtěnkou. I když to se vám může stát i tak... 😀

  • Něco na drobnosti a klíče.
  • Když dojde návštěva...

Nesmíme zapomínat na to, že potřebujeme mít i dostatek místa na boty a svršky pro návštěvy. Plus pro ně samozřejmě papuče na přezutí.

Jak zorganizovat předsíň?

Celkem slušný seznam, že ano? Nezdá se to, ale uspořádat všechny tyto věci dá práci. Za mě je ideální mít co nejvíce uzavřených kusů nábytků, aby zádveří nebylo chaotické.  Nejvíc se mi líbí vestavěné skříně, které si naplánujete na míru, ale cena je tady krapet jinde, než je náš rozpočet na tuto část domu. Takže už teď sjíždím hlavně katalog Ikey.

A jak to tedy plánuji? Na boty doporučuji speciální botníky, které počítají s odvětráním. Páč otevřít nějakou neprodyšně uzavřenou skříňku, kde je kupa párů bot, to nechcete! 😀 Dalším kusem nábytku bude rozhodně buď jedna dlouhá lavice, nebo dvě menší. Každopádně aby si bylo kam sednout. A nad jednou částí z nich věšáky. Plus přes celou délku police na krabice, do kterých pak můžeme schovat sezónní čepice, rukavice, šátky atd. Zatím ještě nevím, jak to barevně bude, ale mám už jen 2 varianty. Buď vše v bílé, nebo černé barvě.

Podlaha v zádveří - u nás vyhrála dlažba

Vzhledem k tomu, že se v této části domu chodí v botách a to často špinavých a mokrých z venku, rozhodli jsme se mít v zádveří dlažbu. A aby byla celkově plocha domu sjednocená, tak bude dlažba ve všech částech stejná. Konkrétně tedy v předsíni, technické místnosti, spíži, koupelnách a na WC.

Dekor jsem chtěla jednoznačně dřevěný, právě aby to celkově ladilo. Nejvíc nás zaujala Scandinavia béžová 31 cm × 62 cm. Cena byla víc než přijatelná, takže jsme ji koupili rovnou do všech místností a během pár dní ji dovezli k nám.

dlazba

Inspirace do zádveří z katalogů

Nejvíc se mi líbí tyto dvě varianty botníků. Bohužel se mi ale nedaří to nakombinovat tak, aby se nám to tam vše vlezlo, a tak to můžete brát jako určitou inspiraci.

botník

Přesně takhle 2 vedle sebe bych si představovala na jedné straně zádveří. Mezi ně ideálně jedno větší zrcadlo, které mají v bílé i černé barvě.

velke-zrcadlo

botnik

Druhá varianta botníku v černé barvě a v krapet jiném provedení.

cerny-botnik

Lavice se sehnat s i bez botníku. Přičemž asi by se mi víc líbily ty s botníkem, protože místo navíc by se hodilo nejen pro boty návštěv.

lavice zádveří

Nástěnných polic je všude spousta. Přednost bych dala jednoduché desce, na kterou se dají naskládat krabice/košíky. Případně přímo kombinaci s věšákem.

vesak

krabice na čepice

Určitě nesmí chybět ani nějaký ten koš na papuče pro návštěvy.

kos

 

Něco navíc: napadlo mě, že by bylo fajn mít v zádveří také nástěnku, na které by se daly nechávat případně vzkazy pro ostatní. I když otázka je, jestli by si to někdo přečetl, že... 😀

nastenka

Tento koš bez víka by šel zase využít jako koš na deštníky.

kos-destniky

Všechny výrobky a fotky: IKEA.

Jediné u čeho zatím nemáme nějak jasno, tak jestli sem dáme stropní přisazené světlo, nebo klasický lustr. Strop tady bude vyšší, takže bychom sem mohli dát i něco většího, ale uvidíme...

A pak samozřejmě nesmí chybět nějaká ta dekorace a kytka. (foto z Pinterestu)

65deccc4ef57416fb12f8adacfdddd51

Druhá varianta, která se mi u Ikey líbí, jsou systémy PAX a PLATSA.

Oba mají v možnostech přímo i (výsuvnou) polici na boty a celkově si celou sestavu můžete naplánovat v klidu doma v jejich online plánovači.

Výsuvná police PAX:

výsuvný botník

Police na boty v systému PLATSA:

platsa

Tak a teď už jen zbývá to vše ještě jednou projít, promyslet, omrknout a udělat finální rozhodnutí. 🙂

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář