Plissé žaluzie – seznamte se

Jak už jsem vám prozradila v prvním článku o řešení zastínění horního patra, hledali jsme ideální vnitřní stínění, které splní praktickou stránku (odražení světla, soukromí...) a zároveň i estetickou roli. Oba dva požadavky s přehledem plní moderní plissé. A přesně o něm bude dnešní povídání. Prozradím vám všechno, co jsem vyčetla a zjistila, plus ukážu, jak jsme si ho zaměřili a těsně před odjezdem na dovolenou i stihli objednat. 

Látková žaluzie, která vás bude bavit

Na začátek pár faktů:

  • Plisé jsou skládané látkové žaluzie, které se snadno ovládají a skvěle vypadají.
  • Mají na sobě speciální povrchovou úpravu, aby se na ně zbytečně nechytaly nečistoty a prach.
  • Hodí se do všech oken, je jedno, jestli máte doma plastová, dřevěná nebo hliníková okna.
  • Můžete si vybrat z několika typů.

A teď trochu podrobněji.

plissé namíru

Plissé s madlem - naše volba

Vzhledem k tomu, že se nám naše hliníková okna v antracitu líbí a nechtěli jsme je zbytečně schovávat, plus samozřejmě i z praktického hlediska kvůli následnému otevírání oken (které jsem rozebírala už v prvním článku), jsme jednoznačně vybrali plissé ovládané madlem.

S tím, že tento konkrétní typ má pak ještě další dvě varianty. Buď můžete zůstat u toho, že máte horní profil pevný a posouváte pouze se spodním profilem, nebo si můžete nechat vyrobit plissé, které jde ovládat z obou stran.

jak ovládat plissé

zdroj: Labona.cz

Druhá varianta je samozřejmě náročnější a tedy s příplatkem. V případě e-shopu Labona.cz je to konkrétně + 15 %. I z toho důvodu jsme si tuto variantu "dopřáli" u těch oken, kde to skutečně využijeme. Pro fajnšmekry tu je ještě plissé s dvojí látkou.

Výběr látky u plissé

Možná si myslíte, že jsem řešila hlavně barvu, ale kupodivu ta přišla na řadu až jako druhá. Jako první jsem se totiž začetla do hodnot odražení, propustnosti a pohlcení. Přesně tady ty tři údaje totiž rozhodují o tom, jak moc světla se do místnosti dostane, jaké tam bude teplo a jak moc sem bude vidět.

  • % propustnosti → prozradí, jak moc bude přes látku vidět a kolik světla projde do místnosti. Např. 0-15 % propustnosti mají zcela zatemňující látky. My si vybrali stínící variantu.
  • % odražení → čím více slunečního záření se odrazí (reflexe), tím méně ho zůstane v místnosti a místnost se tolik nezahřeje.
  • % pohlcení → udává množství světla, které látka pohltí. Takže čím vyšší je hodnota u odražení, tím nižší je u pohlcení a naopak.

Abych shrnula náš výběr: 68 % odražení, 4 % pohlcení a 28 % propustnost. Konkrétně je to PCCRU 502 v bílo-béžovém odstínu (ve skutečnosti je to spíš do toho béžového nádechu).

látka na plissé

zdroj: e-shop se stínící technikou Labona.cz

Barevné provedení se dá samozřejmě vybrat i u profilů. Nejčastěji se ladí ke klice. To by v našem případě znamenalo, že půjdeme do stříbrné barvy. Já si ale prosadila antracitovou, aby to co nejvíce zapadlo do oken. A zpětně jsem za to fakt ráda. Jinak samozřejmě že si můžete vybrat úplně jinou barvu, ale už to podle mě bude velký mišmaš. Každopádně proti gustu... Však to znáte.

Kam se plissé montuje?

U modelu plissé na madlo máte dvě možná řešení. Tím prvním je námi vybrané uchycení do křídla - CA (montáž mezi zasklívací lišty). Tím druhým uchycení na křídlo.

Zaměření plisé

Vzhledem k tomu, že jsme už zaměřovali i horší věci, tak zaměření plisé je brnkačka. Rozhodně větší problém jsem měla nedávno s měřením na šaty. 😀 Každopádně zpět k tématu...

Pokud se do toho také pustíte, stačí se držet jednoduchého návodu na zaměření plissé, které najdete na e-shopu Labony. Když to zjednoduším úplně na maximum, tak:

  1. Rozměr u výšky = nepřičítáme nic.
  2. Šířka se měří včetně těsnící gumy a v případě, že je rám kolmý, odečítá se 5 mm!
  3. Minimální hloubka zasklívací lišty musí být 21 mm.

zaměření plissélabona plissevýška plisséplissé žaluziešířka plissérozměry plissé

Objednávka plissé žaluzií

Jakmile máte zaměřeno a vybrané všechny parametry, které jsem popsala, tak se můžete pustit do objednávky. Tu jsem řešila já, a pak to tedy radši nechala zkontrolovat Petra. Stihli jsme to ještě před letošní dovolenou, a i když jde o výrobek na míru, tak mě překvapilo, že mají uvedenou expedici do 10 pracovních dnů. Což bylo v našem případě dodrženo. Takže příště už se můžete těšit konečně na fotky s plisséčkama.

rozměry plissé

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář