Řešíme zastínění horního patra

Když jsme zkolaudovali stavbu našeho pasivního domu, bylo nám jasné, že tím to rozhodně nekončí. Nad spoustou věcí visel otazník. Jedním z nich bylo i stínění u severní strany. Věděli jsme, že tam svítí jen dopoledne a oproti jižní straně to není taková hrůza, ale zároveň nám bylo jasné, že i to může hrát u pasivního domu roli.

Projektant nám na dvě zmíněná okna navrhoval venkovní žaluzie, ale to už by zase vypadalo blbě, kdybychom tuto stranu řešili každé okno jinak. Takže jak jsme to nakonec rozsekli?

stínění pasivuplissé namíru

První léto v pasivním domě

Čekali jsme tedy, až za sebou budeme mít první teplejší dny v zabydleném domě. Během těch se ukázalo, že hlavně v horním patře je dopolední svit patrný. A celkově se to pak podepíše na teplotě v celém domě. Ta se přes léto drží okolo 24-25 °C - v případě, že je venku slunečno a fakt teplo. Rekord byl něco málo přes 26 °C, když jsem celý den pekla a vařila.

Roli hraje také rekuperace. Ta u nás jede přes noc na minimum (konkrétně na 35 % tak, aby byl v domě čerstvý vzduch), takže také zatím nevyužíváme plně její potenciál. Kdyby totiž jela přes noc na víc procent, dům i víc vychladí. Teď to budeme ještě zkoušet a uvidíme. Ne nadarmo se říká, že první rok v novém bydlení je hlavně o ladění detailů, dokončování a sžívání se se všemi technologiemi.

teplota v pasivním domě

Jaké interiérové stínění vybrat?

Jak už jsem prozradila v nadpise, jednoznačně jsme hledali vnitřní stínění. Venku počítáme s markýzou na terasu, ale s venkovními žaluziemi jako na jižní straně jsme od začátku nepočítali.

Vzhledem k tomu, že u venkovních žaluzií jsme byli moc spokojení s jednáním i kvalitou výrobků u Labona.cz, tak byl jejich eshop prvním a vlastně i posledním, kde jsme hledali i tentokrát.

Začala jsem u vnitřních žaluzií. Moc dlouho jsem u nich ale nevydržela. Ve fórech mě nepřesvědčily zkušenosti majitelů a hlavně majitelek, které je musí čistit. 🙂 Naopak mě tam ale zaujaly fotky rolet den a noc  a plissé. 

Den a noc - zdroj. labona.cz

rolety den a noc

Konkrétně den a noc působí elegantně. Zvlášť v decentním barevném provedení. Jenže bychom měli problém s montáží (a následně s otevíráním oken) v kuchyni a v koupelně. Tím pádem pro nás rolety vypadly ze hry.

otevření okenvnitřní rolety výběr

Plissé = moderní vnitřní stínění

Plissé žaluzie na některých obrázcích vypadaly jako levné papírové žaluzky, ale nenechala jsem se zmást. Jde o speciální látku, která je skládaná jakoby do harmoniky, dobře se udržuje i ovládá. Skvělé je také to, že se dá vybrat varianta ovládání, kdy si plissé můžete stáhnout jak shora dolů, tak i opačně.

Plissé - zdroj labona.cz

stínění plissé

I když toto všechno zní skvěle, nás zajímalo podstatně víc věcí. A aby to nebylo úplně jednoduché, tak u každé místnosti se naše požadavky krapet lišily. Takže...

Horní koupelna

Máme tam veliké okno, hned za ním je terasa, takže je jasné, že v tomto případě řešíme i soukromí. Jenže i když chceme, aby sem nebylo vidět, když se někdo bude sprchovat, tak zároveň nechceme, aby to ta látka zcela zatemnila. Tím pádem nás víc zajímaly stínící látky a ne zcela zatemňující. Plus aby byly vhodné i do vlhkého prostředí.

Pracovna

Zatím jako pracovna neslouží, ale už i to se blíží. A až se dočkám, tak tam chci mít také možnost si zatáhnout okno, abych dobře viděla na monitor (což je například u úpravy fotek zcela zásadní) a zároveň díky veliké prosklené ploše se tam nemusím upéct že.

zastínění velkých oken

Chodba a schodiště

I tady se hodí spíše stínící látka, aby mohla být stáhnutá i dopoledne.

interiérové stínění

Kuchyně

Vzhledem k tomu, že je spojená s jídelnou a obývákem, kde občas někdo přespí, tak jsme zjistili, že pro maximální pohodlí našich návštěv bude super, když se budou dát přes noc zatemnit alespoň částečně dveře s francouzským oknem.

vnitřní stínění velkých oken

Recenze plissé - hledám a hledám

Plissé nás zaujalo vážně hodně, takže jsem se pustila do klasického hledání recenzí. Asi to znáte. Když už chcete do něčeho dalšího investovat a moc o tom nevíte, zajímají vás zkušenosti ostatních. Ve svém okolí nemáme nikoho, kdo by plisséčka doma měl, takže to jistil strýček Google a oblíbená fóra. Na Modré střeše jsem našla hned několik spokojených majitelů, kteří si je vychvalují jak vzhledově, tak funkčně. Jen kvalitních fotek je na internetu bohužel poskromnu. Takže až přijde řada na nás, nějaké určitě přidám. 🙂

Zajímá vás, jak to celé dopadne? Aktuálně za sebou máme zaměření, objednávku a dokonce už i první namontované plissé, takže již brzy vám sem přidám pokračování tohoto stínícího příběhu. 🙂

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář