Vánoce. Jedno z nejkrásnějších období v roce. Každý máme s koncem roku spojené jiné vzpomínky, ale některé střípky jsou společné. Například zdobení stromečku. Bez toho se neobejde žádná rodina. Někdo zdobí už 23. večer, jiní až na Štědrý den. Znám ale i rodiny, které mají nazdobený stromeček třeba i týden předem, aby si ho užili. Ať tak či tak, je to jeden z hlavních symbolů v domácnosti, kdy každému dojde, že už je to skutečně tady...
Trendy ve zdobení stromku
Každý rok se to mění a také co magazín, to jiný názor. Jednou jsou to zlaté ozdoby, další rok fialové, pak co dům dal a zbylo po babičce... každý si v tom může najít to svoje. U nás doma to bylo dřív tak, že jsme měli takový mix skleněných ozdob. Co kus, to unikát, ale bylo to krásné. Postupně jich ale začalo ubývat a když jsme byly se sestrou starší, tak mamka přešla ke slaměným ozdobám. Postupně si na trzích v Brně koupila vždy pár kousků a doplnila to o pár červených baněk.
Mně se takto stromeček líbí. Mám ráda tradice, poctivé řemeslo a věci s příběhem. Takže když se mi zmínil kolega v práci, že jeho rodiče ručně vyrábí slaměné ozdoby, tak jsem s radostí kývla na to, že o nich napíši víc. Navíc několik jejich ozdob doma už máme a ani jsme to nevěděli. 🙂
Kratochvílovi a jejich zlaté ruce
Na úpatí Horního lesa v přírodním parku Svratecká hornatina chovají Kratochvílovi kozy a ovce a už 30 let s láskou pletou slaměné ozdoby. Za tu dobu jim rukama prošlo nespočet stébla slámy a udělali tak radost spoustě rodin. S jejich prací jim pomáhali a pomáhají jejich synové, jen co to jde, a aby tuto krásu předávali dál, tak učí postupně i jejich vnoučata.
Aktuálně vyrábí zhruba 45 druhů slaměných ozdob a třeba andělíčky pro vás mají v 8 variantách!
Jak vznikají slaměné ozdoby aneb Z pole až k vám na stromek
Tento odstavec je za mě velice důležitý pro to, aby si mnozí z nás uvědomili, jak je ruční výroba ozdob náročná, a proč stojí jedna ozdoba tolik, kolik stojí. Já všechny ruční práce a řemesla neuvěřitelně obdivuji a smekám před všemi, kteří to s láskou dělají. Proto mě vždy zamrzí, když někde uslyším něco uštěpačného typu: to si můžu doma udělat sama. Ano, můžete. Ale zkuste si třeba sehnat slámu, připravte si ji a upleťte ozdobu. K tomu všemu je potřeba myslet také na fakt, že toto už je práce a práce by měla vydělávat a platit pojištění, daně a další složenky. Takže za sebe musím říct, že ceny jsou více než adekvátní. Ale to jsem trochu utekla od tématu. 🙂
Slámu si Kratochvílovi sečou srpem. Pak nastupují nůžky a vše se váže do otýpek. Přímo u nich doma na střeše se pak sláma dosuší a přichází další část práce - žito se musí zbavit klasů. Už jen toto vše je dost náročné a to jsou Kratochvílovi teprve na začátku. Je potřeba vystříhat všechna kolínka na slámě, stáhnout listy, přebrat a přetřídit stébla podle délky a šířky, a pak teprve se bělí.
Po tomto procesu přichází teprve samotné pletení ozdob.
Ozdobte si vánoční stromeček tradičně staročesky
Letos při příležitosti stoletého výročí naší republiky si více než kdy jindy uvědomuji sílu naší historie a tradic. Pokud to máte stejně, můžete celý tento slavnostní rok zakončit tradičně staročesky. Třeba tak, že si doplníte slaměné ozdoby, přidáte třeba červené mašličky, upečené perníčky nebo usušené ovoce a vše zavěsíte na váš stromeček. A společně s rodinou a blízkými si užijete pohodové vánoční svátky.
Vybrat si svoje slaměné ozdoby.
Udělat radost dárkovou sadou slaměných ozdob.
Přečíst si celý příběh slaměných ozdob.
Na závěr pro vás mám ještě 3 otázky, na které mi odpověděli přímo manželé Kratochvílovi:
Jak dlouho zabere výroba 1 ozdoby? Pro příklad té, která zabere nejméně času a té, která je naopak nejnáročnější?
Samotné pletení těch jednoduchých ozdob a hvězdiček netrvá dlouho, řádově pár minut, na jednom andílkovi se pracuje asi hodinu a půl, výroba Betlému trvá celý den. Pokud se jedná o samotné pletení a kompletaci.
Nejvíce času zabere samotné získávání slámy a její další zpracování: stříhání klasů, vystříhávání kolínek, stahování listů, bělění a nekonečné přebírání podle délky a tloušťky.
Která ozdoba je nejnáročnější?
Nejnáročnější jsou andílci a Betlém.
Jak vy sami zdobíte doma stromeček? A který vánoční zvyk máte nejradši?
My sami zdobíme stromek stříbrnýma skleněnýma baňkami a stříbrnými řetězy. Vzhledem k tomu, že se celý rok díváme na slámu a pracujeme s ní, přestože nás to baví, alespoň pár dní v roce ji nechceme mít na očích.
Jaké máte plány na rok 2019?
Vzhledem k našemu věku budeme rádi, když nám zdraví a hlavně ruce dovolí fungovat jako doposud.