Přírodní sojová svíčka

Když jsem poprvé uviděla svíčku ze sojového vosku, tak jsem se do ní zamilovala na první pohled. Chtěla jsem si ji koupit, ale když jsem mrkla na cenovku a uviděla na ní 499 Kč, tak jsem si to zase rozmyslela. Ona totiž byla malá a za tu cenu mi to přišlo příliš. Vím, že "ingredience" na takovou svíčku jsou vyšší, ale za 499 mi to už přišlo příliš.

Asi měsíc na to jsem třídila nádobí na focení a "vyřadila" několik starých hrníčků, které už nepoužívám. A pak jsem si vzpomněla na tu sojovou svíčku a řekla si, že si je vyrobíme doma a využijeme je jako dárky.

Proč nekupovat "jedovaté" svíčky?!

Že nejsou parafínové a obyčejné svíčky žádná hitparáda, se už tak nějak všeobecně ví. Já je používám už jen občas jako dekorace na focení, ale doma je zapalovat nechci. Už méně se totiž ví, že zapálit si takovou svíčku v uzavřené místnosti, je škodlivější jak kouření cigaret. Kromě sazí se ze svíček totiž může uvolňovat i formaldehyd, toluen a oxid uhličitý. A nejhůř na tom jsou vonné svíčky.

Když už si tedy zapálíte klasickou svíčku, tak pak důkladně vyvětrejte a nenechávejte svíčku hořet déle jak 4 hodiny.

Právě z tohoto důvodu se k nám domů snažím kupovat svíčky z včelího a sojového vosku.

"Suroviny" na výrobu sojové svíčky

Ještě než se pustíte do samotné výroby, budete potřebovat tyto ingredience (uvedeno na 6 svíček):

 • nádoby na svíčky (staré hrníčky, staré nádoby od svíček)
 • zhruba 850 g sojového vosku (přírodní geneticky neupravovaný rostlinný sojový vosk)
 • 7 voskovaných svíčkových knotů dle velikosti svíčky
 • 7 kolíčků
 • přírodní éterický olej 10 ml (Zase dobře - Čistá hlava od SONNENTOR)
 • sušené bylinky/květy na ozdobu (já použila sušenou levanduli, protože je obsažená i v éterickém oleji)
 • nádobu na tavení sojového vosku (musí být žáruvzdorná, budete ji dávat na vodní lázeň)
 • starou vařečku na míchání vosku
 • naběračku

Co se týče nádoby na svíčku, tak vyberte takovou, abyste na ni mohli dát kolíček, kterým přichytnete svíčkový knot. Ten by vám jinak do rozpuštěného vosku spadl.

Svíčkové knoty vybírejte rovnou už s plíškem a podívejte se také na jejich popis - bývá tam uvedené, pro jaký průměr svíčky je knotek vhodný.

sojový voskvonné esence Sonnentorsušená levandule

Jak si vybrat vonnou esenci do svíčky?

Protože se necítím silná v kombinování jednodruhových éterických olejů, tak jsem zvolila jistotu v podobě už namíchaném oleji. V bylinkách věřím SONNENTORU, od kterého máme doma čaje a koření. Vybrala jsem si 2 druhy. Ten první, který jsme použili s Violkou do první várky svíček je směs Čistá hlava.

 • Jedná se o 100% čistě rostlinný éterický olej z kontrolovaného ekologického zemědělství.
 • Získáváte tak čistý výtažek rostlin, které mají svoji charakteristickou vůni.
 • Éterické oleje SONNENTOR jsou vysoce kvalitní přírodní oleje bez umělých a syntetických přísad, což je pro mě důležité.
 • Používají se k aromaterapii, provonění místností, do aromalamp, do sauny, koupelí nebo k ovonění tělových olejů a v našem případě i svíčky.

A určitě vás zajímá jeho složení... éterické oleje: máta peprná bio, bergamot bio, levandule bio, rozmarýn bio. Tedy samé dobré věci. 🙂

Jako druhý jsem si vybrala Sluneční záře. Ta mi přijde výraznější a obsahuje pomeranč, citronovou trávu, růžové dřevo a mátu kadeřavou - vše v BIO kvalitě.

Toto jsou moji favorité, ale už teď vím, že se co nevidět pustím do dalšího objevování a vyzkouším i další éterické oleje.

Co se týče množství éterického oleje: našla jsem na diy sojové svíčky několik návodů. Ve většině z nich se dává éterického oleje obrovské množství (nebo mi to tak přijde). Proto jsem se pustila do první várky s tím, že to nějak otestuji a zjistím, jak na to. Jen co jsme s Violkou otevřely malou lahvičku oleje, tak se po celé kuchyni rozvoněla nádherná vůně, a když ji Violka postupně kapala do sojového vosku, tak už v půlce mi bylo jasné, že jedna lahvička bude bohatě stačit. Ono je jasné, že ten vosk vůni utlumí, ale svíčku jsme si pak zapálili a za mě to stačí tak, jak mám v návodu. Takže pokud si vyberete SONNENTOR, tak vám ručím za to, že to bude stačit. 🙂

vůně do svíčkyvonná esence

Výroba sojové svíčky krok za krokem

A teď už hurá na samotný návod. Není to nic složitého, jen si předem nachystejte všechny věci, ať pak nemusíte nikde pobíhat. 🙂

 1. Jako první si do nádob nachystáme voskové knotky, které musí "přečuhovat"  nad nádobu.
 2. Postavíme je co nejvíce doprostřed a přichytíme kolíčky.
 3. Do připravené nádoby si odvážíme potřebné množství sojových kuliček a dáme ji na vodní lázeň.
 4. Postupně mícháme vařečkou. Sojový vosk se rozpouští zhruba mezi 40-50 °C.
 5. Jakmile je všechen vosk rozpuštěný, vypneme vařič a nádobu přendáme opatrně v rukavici bokem a necháme lehce vychladit. Má to jeden prostý důvod. Kdybychom teď hned nakapali éterický olej do vosku, tak se rychle vypaří a my máme po vůni.
 6. Vosk průběžně mícháme a po pár minutkách nakapeme vybraný éterický olejíček.
 7. Promícháme a naběračkou plníme do připravených nádob.
 8. Jakmile uvidíme, že vosk začíná pomalu tuhnout, tak vrch svíčky posypeme vybranými květy/kořením/bylinkami.
 9. Necháme zatuhnout.
 10. Po 24 hodinách odloupneme vosk, který případně pokapal nádobu a nůžkami odstřihneme přečuhující knotek - stačí, když zbude cca 0,5-0,7 cm.
 11. Máme hotovo. 🙂

 

diy svíčkasojový vosknávod na svíčkusvicka-ze-sojoveho-voskusojová svíčka diy

Dárek z lásky? Pro kamarádky, maminky, paní učitelky...

U nás první várka svíček pomalu mizí. S tím, jak se přiblížil konec školního roku a také kroužků, tak dostávají paní učitelky (nejen) tyto voňavé dárky. Tak se můžete inspirovat a vyrobit si je také.

Radost ale udělají třeba i k narozeninám kamarádce, maminkám, babičkám a všem, kteří mají rádi svíčky a přírodní vůně. ♥

sojové svíčky sojova-svickasvicka-darek darek-pro-pani-ucitelku sojovy-vosk-svicka vonna-svicka

6 Comments

 1. Dobrý den,

  nápad vyrobit sojové svíčky mě nadchl a pustila jsem se do toho. Po pár tydnech mám hotovo, ještě jsem totiž malovala hrníčky a dárečky pod stromeček pro babičky jsou na světe 🙂 šlo to moc dobře. Jediné s čím se peru, a to jsem se chtěla zeptat, jestli nemáte nějaký trik, jak potom umýt tu nádobu, ve které se rozpouští ten vosk, to je boj 🙁 Děkuji a těším se jak vyzkouším další nápady 🙂

  • Hezký den, to jsem ráda, že se to tak hodilo a zní to ve Vašem podání parádně!
   Tu nádobu doporučuji napustit horkou vodou, ono to pak lépe povolí. 🙂

  • Dobry den, muzu zeptat, kde nakupujete sojový vosk? Skoro vsude he vyprodany :-(. Diky moc H. N.

 2. Dobrý den.jen se chci zjistit.chápu tedy dobře ze do 850g vosku jste dala celou lahvicku což je 10ml eterickeho oleje??? Také vyrábím svíčky doma i z palmoveho vosku a pořád nemohu docílit toho aby hezky vonely…děkuji za odpověď Petra

 3. Muzu se zeptat, kolik olejicku davat alespon obecne na 150 ml nadobu? Diky moc. Kacka

Napsat komentář