O výběru betonové stěrky do koupelen a na WC jsem psala v předchozím článku - Betonová stěrka Primalex. Najdete v něm všechny důležité informace, které do začátku potřebujete. Teď vám pomocí fotek představím, jak na její aplikaci a také to, že to skutečně zvládnete sami.
Penetrace stěn a hydroizolace
Pokud si dáváte betonovou stěrku do koupelny (nebo kamkoliv, kde přijde do styku s vodou), musíte počítat také s tím, že je potřeba zdi chránit. Jinak totiž budete časem řešit nemilé problémy. Petr se rozhodl pro následující postup:
- penetrace
- betonová stěrka
- hydroizolace pomocí speciálního laku
Pozn. hydroizolaci máme v koupelně i na podlaze a všech přechodech (vana-zem, vana-zdi).
Penetraci zvolte vhodnou pro váš typ zdiva.
Příprava na aplikaci betonové stěrky
Je to jednoduché: zakryjte všechno, co nemá být zašpiněno. U novostavby to má člověk jednoduché.
- Stačí zalepit okna.
- Oblepit hrany špalet.
- Oblepit přechod mezi stropem, který máme vymalovaný klasickou bílou barvou (omyvatelnou).
Pomůcky pro beton efekt - kdo je připraven, není zaskočen
Způsobů, jak si s beton efektem pohrát je hned několik. Já vám tady proto napíšu seznam věcí, které používal Petr pro ten náš. Zvolili jsme relativně hladkou variantu pomocí válečku.
- Něco na rozmíchání betonové stěrky → např. elektrické "míchadlo".
- Větší kýbl → v případě, že máte větší váleček jako my :-), tak aby se vám stěrka lépe nabírala.
- Váleček → klasický malířský, ale s delším chlupem, aby dělal hezčí strukturu. Každopádně musí být nový, případně důkladně umytý, aby se vám na zdi neobjevily barevné skvrny, které tam nechcete.
- Benátské hladítko → má zaoblené hrany.
Krok č. 1: rozmíchání stěrky Primalex
Petr si stěrku rozmíchal pomocí míchadla. Ničím se neředí, pracujete přímo s tím, co si koupíte. 🙂
Když bych samotnou konzistenci stěrky měla k něčemu přirovnat, tak je to hustší barva. Nic speciálního, čeho byste se měli bát.
Krok č. 2: nanesení betonové stěrky
Pomocí klasického malířského válečku pak nanesl vždy na kousek stěny stěrku a tu rozetřel po povrchu. Vrstva je v první fázi tlustší, protože se pak ještě uhlazuje.
Krok č. 3: uhlazení stěrky
Benátským hladítkem se pak stěrka jemně uhladí. Záleží čistě na vás, jak moc hladké/hrubé stěny chcete ve finále mít.
Krok č. 4: schnutí betonové stěrky
Betonová stěrka od Primalexu schne rychle. I proto počítejte s tím, že je potřeba pracovat rychle a jestli se rozhodnete jako my dělat takto celou místnost, tak si práci klidně rozdělte na víc dní.
Rozdíl napenetrovaná zeď - betonová stěrka:
Koupelna a WC v celé své kráse
Fotky jsou už po zalakování - to je ve dvou vrstvách. Jakmile se zabydlíme a bude vše vyladěné podle mých představ, tak se můžete těšit ještě na jeden článek. 🙂
Jste vážně hodně šikovní, máte můj obdiv a moc ráda si vaše články čtu. Snažím se podle vašich rad a tipů si také zvelebovat domov a jde to vážně snadno, a člověk se i v této době alespoň nějak zabaví. Akorát jsem na minulý víkend sebe i mého přítele zaúkolovala a hned jsem mu k tomu objednala i nějaké pracovní boty https://www.wbs-safety.cz/11-pracovni-obuv , protože má nové tenisky a jak ho znám, byly by na odpis :D.
Díky za inspiraci! Jaký jste prosím použili lak na hydroizolaci stěrky? Chtěli bychom použít stěrku za kuchyňskou linku.
Dík