Bourání starého domu

Nějaký ten čas jsme hledali vhodný pozemek, případně domek k rekonstrukci. V dnešní době, kdy staví a přestavují všichni, to byl téměř nadlidský úkol a hlavně jsme nenašli nic, co by splňovalo naše představy. Takže když jsme dostali nabídku od mých rodičů, ať zbouráme starou chaloupku a postavíme si dům tady, tak jsme rádi přijali.

Demolice domu – co na to stavební úřad?

Ono se to řekne. Pozvat bagr a zbourat dům. Tak snadné to ale není. Svůj záměr jsme konzultovali na příslušném stavebním úřadu. Zjistili jsme, že i na zbourání domu potřebujeme projekt. Ten popisoval hlavně postup prací, kam a jak budou zlikvidovány dané materiály a také info o tom, že na pozemku nejsou žádné funkční přípojky. Projekt se dá sehnat za cca 5000 Kč.

Pokud má dům větší rozměry, budete na bourání dokonce potřebovat firmu, my mohli bourat sami. A protože se nám nechtělo zbytečně utrácet, tak jsme poctivě část po části rozebrali celý domek až na holé zdi. Dřevo se postupně spálilo, sklo a odpad jsme odvezli do sběrného dvora a díky tomu, že byla chaloupka z kotovic, tak to bagr nakládal rovnou na vlečku a ta vše odvážela na naše pole, kde se vše rozjezdilo a po roce není po kotovicích téměř žádné památky.

Pak následovalo nahlášení stavebnímu úřadu, že máme zbouráno a následné odstranění z katastru nemovitostí, ale o tom zase až příště 🙂

Dům z kotovic – co to je?

Možná si říkáte, co že to ty kotovice jsou. Kotovice, jinak také vepřovice, jsou cihly z nepálené hlíny. Tím pádem se postupem času rozpadnou. Není se čemu divit. Jako materiál pro výrobu vepřovic se používá hlína, nejlépe jílovitá. Dalšími přísadami jsou: vápno, sláma, písek, plevy a případně i chlévská mrva.

Otázky, které vás určitě napadnou, pokud se pustíte do demolice domu.

Demolice domu svépomocí, zvládneme to?

Teď už vám řeknu, že ano. Jen to zabere spoustu času. Ale pokud chcete ušetřit nějaké finance na následující stavbu, tak se to hodí. Jinak s bagrem a autem na odvoz to jde samo.

Potřebuji povolení na bourání domu?

Nejlepší je, zajít se zeptat přímo na daný stavební úřad. Každopádně ve většině případů se projektu nevyhnete. Existují ale i objekty, které můžete zbourat i bez povolení a svépomocí. Jde například o bouda na nářadí, voliéru, nevelký skleník, nízký plot, nadzemní bazén či nádrž...

Potřebuji dozor při demolici domu?

Opět záleží případ od případu a při vyřizování projektu vám vše řekne projektant i úředník/úřednice na stavebním úřadu. Pozor pokud máte ve staré budově azbest. Pak se nevyhnete odbornému dohledu a dokládání, že jste veškerý odpad správně zlikvidovali. Toto jsme naštěstí řešit nemuseli.

Kolik stojí projekt na bourání stavby?

Ceny se mohou lišit, každopádně co jsme si zjišťovali, tak se ceny pohybují v rozmezí cca - 5000-10 000 Kč.

Kdyby vás napadal další otázka, tak sem s ní a teď už můžete mrknout na moji fotodokumentaci.

bourani-domu jak-zbourat-dum zbourani-domu bourame-dum stary-dum

4 Comments

  1. Dobrý den, díky za váš web, je úžasný..:) Chci se zeptat, budu řešit obdobnou situaci s demolicí staré chalupy – jak jste stavebnímu úřadu poskytla dokumenty o “odborné likvidaci”, když jste materiál upotřebila jinak ? Mám také možnost dost věcí použít a nevím jak by se na úřadu tvářili,kdybych jim nedal ani papír ze sběrného dvora..

    • Gabi

      Hezký den, děkuji moc! Záleží na stavbě toho domu a jak je vypracovaný projekt k demolici. V něm je napsané, co se s kterou částí udělá. My měli štěstí, že tam nebyl žádný nebezpečný odpad, azbest, nic… a šlo tedy vše rozebrat. Sice to bylo hodně pracné, ale ušetřilo se tím velké množství peněz.

  2. Dobry den, resim podobnou situaci. Budeme muset zbourat cast baraku, ktery uz by mohl byt i nebezpecny a spadnout. Nevite, zda potrebuji take nechat vypracovat projekt, kdyz se bude bourat jen cast baraku? Predek zustane, zadek pujde dolu. protoze je to velmi drahe mela jsem v planu objednat jen bagristu a vzniklou sut z demolice ponechat na zahrade tak rok az dva. Povoli mi to urad? Vim, ze tam musim zajit, ptam se jen predbezne co mohu ocekavat.

    • Hezký den, tak toto bohužel netuším, ale tipla bych si, že i na část domu bude potřeba projekt – respektive rozhodující roli podle mě bude hrát to, jestli tam jsou nosné zdi a jak moc to zasáhne do dispozic domu.

Napsat komentář