Nedávno mi do mailu přistála nabídka využít zdarma nového E.ON rádce. A vzhledem k tomu, že stále máme nějaké otázky ohledně stavby, tak jsem toho využila. Společně s Petrem jsme sepsali několik otázek a poslali je specialistovi. Nemusíte se bát, že by to bylo jen pro vyvolené - tato jejich novinka je dostupná pro všechny, takže pokud vás něco trápí, tak to udělejte stejně jako my.
Sepsala jsem i pár bodů, o jaký dům se jedná, aby měl specialista z čeho vycházek a čekali jsme, co se dozvíme. Bylo nám jasné, že ne na všechny otázky asi dostaneme přesné odpovědi, takže naše očekávání to splnilo.
O jaký dům se jedná
Pasivní dům
2 podlaží
VPC zdivo 17,5 cm + 28 cm polystyren zateplení, v podlaze 20 cm zateplení, strop v patře 44 cm vaty
Hliníková okna s parametry do pasivního domu
Podlahové topení
Rekuperace vzduchu
Tepelné čerpadlo země-voda
Místo televize krbová kamna (s nízkým výkonem)
Na otázky odpovídá Michal Doležal, odborník z projektu E.ON Rádce
Na koho se má budoucí stavitel obrátit, když řeší stavbu pasivního domu a potřebuje konzultace nad rámec projektu? Je dobré se v tomto případě spoléhat jen na projektanta, nebo je lepší to konzultovat s více lidmi? Je možné takové otázky řešit přímo i s E.ON rádcem?
Budoucí stavitelé mohou využít například služeb Centra pasivního domu, které poskytuje v této oblasti nabízí všem zájemcům odborný informační servis. Je možné si zde domluvit konzultaci nad širokou škálou problémů a v jakékoli fázi stavby. Energetické poradenství E.ON funguje podobně, s konzultanty je možné řešit širokou škálu problémů a možností, týkajících se stavby. A to i v případě, že již máte hotový projekt a potřebujete jen doladit nějaké detaily. Jak v případě Centra pasivního domu, tak i energetického poradenství E.ON jsou konzultace zcela zdarma a naprosto nezávazné k čemukoli dalšímu.
Máte k dispozici konkrétní příklady úspor u pasivních domů, které již nějakou dobu stojí?
O úspornosti pasivního domů dobře vypovídá třeba měrná roční spotřeba tepla na vytápění, která u pasivního domu musí činit nejvýše 15 kWh/m2*rok. Pro představu. U starého nezatepleného domu to může být i 200 kWh/m2*rok. Majitelé rodinných domů v pasivním standardu udávají náklady na vytápění v řádu nižších jednotek tisíc korun ročně.
U pasivních domů, které plánují podlahové topení, se doporučuje volit i určité druhy podlahy, aby nebyl tepelný odpor zbytečně vysoký, a tak se nemuselo více topit. Nám konkrétně se líbí ekologické podlahy MEISTER DD 350 S. Jak jsou na tom například čistě dřevěné podlahy, případně jaké typy podlahy byste v tomto případě doporučil vy? A kterým se naopak vždy vyhnout?
Pro podlahové topení je z hlediska tepelně-fyzikálních vlastností nejvíce vhodná keramická dlažba. Naopak dřevo bohužel příliš vhodné není. Jde totiž o tepelný izolant. Správná skladba podlahy je dobrá otázka pro konzultaci s energetickým poradce. V úvahu totiž připadá více různých faktorů. Bude vaše podlahové topení teplovodní nebo odporové? Jaká bude tloušťka a tedy i akumulační schopnosti její betonové vrstvy? Krytina MEISTER DD 350 S je podle údajů výrobce vhodná pro podlahová topení, má ale stejný tepelný odpor jako dřevo. I to bych raději zkonzultoval s energetickými poradcem.
S výběrem krbových kamen ještě trochu váháme. Máte doporučení na konkrétní typy, které se hodí do pasivních domů? S ohledem na to, že nepotřebují tak vysoký výkon kvůli přetápění.
Instalovat krbová kamna do pasivního domu je víceméně zbytečné. Pokud ale na nich trváte, je nutné, aby měly dostatečně nízký výkon. Výrobci poslední dobou požadavkům majitelů nízkoenergetických a pasivních domů vychází vstříc a nízkovýkonná krbová kamna nabízí. Důležité také je, aby kamna umožňovala přívod venkovního spalovacího vzduchu. To je v pasivním domě klíčový požadavek.
Kolik metrů slinkových kolektorů pro tepelné čerpadlo je potřeba na vytápění a ohřev teplé užitkové vody při tepelné ztrátě objektu 3,8 kW? A jakou zvolit hloubku uložení do země, případně i rozestup mezi smyčkami.
To je asi otázka na výrobce konkrétního typu tepelného čerpadla. Dobrý prodejce by vám měl tyto informace poskytnout.
Jaký druh potrubí doporučujete zvolit pro rekuperaci vzduchu? A máte zkušenost s nějakou konkrétní jednotkou, která je vhodná do pasivních domů?
V systémech řízeného větrání s rekuperací tepla se používají převážně speciální plastová potrubí nebo trubky z pozinkovaného plechu. Kvalitní potrubí musí zaručit hlavně nízké tlakové ztráty, dobrý útlum zvuku, snadnou čistitelnost a co nejmenší množení bakterií a plísní. Podle zkušeností odborných firem je z tohoto hlediska nejlepší platové potrubí s vnitřní antibakteriální a antiplísňovou vložkou. V mnoha pasivních domech jsme viděli větrací systémy firem Atrea a Nilan, ale kvalitních výrobců je samozřejmě celá řada.
Služba E.ON rádce je novinkou, s čím vším se na vás mohou žadatelé obracet a budete radit i těm, kteří od vás neodebírají elektrickou energii?
Energetické poradenství E.ON je určeno naprosto každému, kdo potřebuje poradit s čímkoli, co se týká domácí energeticky nebo výstavby či rekonstrukce domu, bytu nebo třeba chaty. Poradenství je zdarma a klienty k ničemu nezavazuje. Lidé se na nás mohou obracet s problematikou výstavby a rekonstrukcí, modernizací topení, řešením příliš vysokých nákladů na energie a teplo atd. Konzultace poskytujeme telefonicky, emailem nebo osobně v našich poradenských centrech.
Jaké dokumenty je nutné doložit pro připojení elektrické energie a dále pro sjednání tarifu pro tepelné čerpadlo?
Nejlepší postup pro připojení elektřiny k objektu je využití našeho online průvodce, s jehož pomocí si vygenerujete žádost. V rámci podání žádosti budete potřebovat hlavně údaje o přípojném místě (velikost jističe, počet fází, provozované spotřebiče atd.) a situační plán – například katastrální mapu, nebo příslušnou část projektu domu. Po podepsání smlouvy a úhradě případného podílu na oprávněných nákladech je nutné doložit také revizní zprávu o připravenosti odběrného místa (rozvaděč, „antoníček“ atd.). Pro sjednání distribuční sazby D57d pro tepelná čerpadla je nutné podat žádost u distributora elektřiny a doložit ji revizní zprávou nebo potvrzením elektroinstalační firmy o provedených souvisejících úpravách, jako zajištění blokování elektrospotřebičů, montáž přijímače HDO atd. Právě připojení tepelného čerpadla může být dobrý důvod, proč kontaktovat naše energetické poradenství.