Hrubá stavba svépomocí z VPC

Hydroizolace základové desky

Ještě než jsme se vrhli na samotné zdění, bylo potřeba připravit hydroizolaci. Jako první jsme důkladně očistili základovou desku, pak ji napenetrovali (část pod budoucím zdivem), stejně tak i její boky a vrchní řadu ztraceného bednění a na to pak přišly hydroizolační pásy - konkrétně sklodek 40 special mineral - KVK parabit → ten jsme měli navržený z důvodu protiradonového opatření a nestačí tedy klasické pásy.

Pásy jsme naměřili a ohnuli i dolů přes rohy desky. Druhý den jsme stejným postupem nalepili druhou vrstvu.

Kdyby vás zajímalo, jak se to lepí, tak povrch i samotný pás se nahřívá hořákem, a pak opatrně připlácne. Doporučuji ochranné rukavice a dávat si pozor, kdo je u hořáku, protože mně se třeba povedlo Petrovi lehce osmahnout obočí i chlupy na ruce.

Zakládání rohů - jen pro otrlé

Kdo někdy zakládal první šár (první řadu), tak bude jistě souhlasit. Rohy jsou základ, a pokud to nedáte přesně, tak vám to pak bude lítat celé. A to rozhodně nechcete. Po předchozích zkušenostech, kdy jsem se u niveláku moc neosvědčila, se radši všechno kontrolovalo hned dvakrát. Do každého rohu přijdou 2 cihly a hlídat se musí i jejich výška (tedy podklad). Nezdá se to, ale taková "sranda" vám zabere klidně celý den.

Všichni nám říkali, že se nám s největší pravděpodobností nepovede vyzdít všechny rohy v naprosté rovině, ale že odchylka může být v řádu několika málo mm, rozhodně ne v cm. Každopádně se nám to povedlo víc než dobře a byli jsme spokojení.

Od nejvýše položeného rohu jsme pak začali vyzdívat první stranu.

Pozn.: Co je dobré vědět, že takovéto založení rohů se dá objednat u firem, takže jestli si na to netroufáte, tak se tomu můžete vyhnout.

Pozn. 2: první řadu jsme nezdili vápenopískovou cihlou, ale speciální cihlou porit ppw 6-0,65, která má lepší tepelnou izolaci a je vhodná pro zakládání pasivních domů. Zároveň jsme si půjčili "zakládací sadu" a speciální nivelák, který vám krásně odpípá nulu. 🙂 

Pozn. 3: zakládací malty si dejte pod cihlu vždy víc, protože jak pak budete doklepávat, tak se kolikrát stane, že se dostanete pod míru. Je lepší tedy začínat nad nulou, než domazávat.

První patro

První řada trvá nejdéle. Na to se připravte. Vše raději několikrát  kontrolujte a každou cihlu kontrolujte klidně i několikrát vodováhou - hodí se mít při ruce kratší i delší vodováhu.

Zdění obvodových nosních zdí pak šlo celkem snadno a rychle. Na některých místech dokonce tak rychle, že když jsem jednou nesla kávu a dívala se, na budoucí místnost, kde bude WC, tak se mi zdálo, že je ten otvor na okno už nějak vysoko. No a ono se mi to nezdálo, ono to tak fakt bylo. Naštěstí lepidlo ještě nebylo nějak zaschlé, takže to šlo rychle napravit. 🙂

Tady ta část stavby vás bude bavit. Dům vám roste rychle před očima a nejhorší na tom je ta tíha, co vám projde každý den pod rukama. Petr to odnesl tenisovým loktem a častou bolestí zad, takže opatrně!

Jak už jsem psala v článku o vápenopískových cihlách, zdí se na tupo s tím, že v rozích se dávají ocelové nerez pásky. Určitě se na ten článek mrkněte, protože tam najdete o zdění VPC mnohem víc.

svépomocí stavba-z-vpc-svepomoci

Překlady nad okna a dveře

První menší zádrhel přišel v podobě překladů. Ty menší by se zvládly bez problémů, ale u těch větších by to už byl problém. Takže můj taťka přišel s první vychytávkou - říkám tomu samo-domo-zvedák, díky kterému byly i ty největší překlady naprosto bez problémů.

preklady-na-okna

Strop miako svépomocí - to byla teprve sranda

A protože to byla skutečně "sranda", tak o tom bude na blogu brzy celý článek. Můžu vám jen prozradit to, že díky němu jsme nestihli vyzdít do zimy i druhé patro a střechu, a tím pádem se nám celá stavba posunula téměř o půl roku...

To máte totiž tak - celkově je to náročné, ale když vám přivezou v pátek odpoledne s velkou slávou konečně nosníky (už s velkou prodlevou) a vy po přesném měření druhý den ráno zjistíte, že je část z nich špatně, tak máte chuť někoho zašlapat do země...

Pak si vás přehazují z jednoho telefonu na druhý, svalují vinu z dopravce na výrobce a naopak a vy jste namydlení. Víc ale už pak v solo článku...

prvni-patro

Zazimování stavby pomocí velké silné plachty + závaží po celém obvodu.

zazimování stavby

Druhé patro svépomocí - stoupáme výš a výš

Konec března 2018 jsme odzimovali stavbu a naivně jsme si mysleli, že už budeme i zakládat druhé patro, ale počasí bylo proti a přišla další zima. 😀 Naštěstí jen chvíli a my mohli brzy začít zakládat. Postup byl stejný jako u prvního patra. Nejdřív rohy, pak dozdít první řadu a jelo se dál.

Vzhledem k tomu, že jsme ještě neměli schody, tak se lezlo do patra po žebříku, s čímž jsem tedy měla problém. Ne ani tak s lezením, jako se závratí. Ale zase to rostlo celkem rychle, přišly překlady a příprava věnce. Bylo potřeba nachystat výztuže do věnce, dobře vše zabednit a napočítat, kolik se objedná betonu. Společně s věncem jsme betonovali i schodiště, o kterém budu psát opět solo.

V krátké pauze jsme si založili komín. Pak se odbednil věnec a mohlo se pokračovat dál tím, že se zdily příčky v patře a připravovali jsme se na zdění štítů. To bylo krapet náročnější, přeci jen řezat VPC je docela mazec, ale s pár šikovnými pomocníky to Petr zvládl.

Pozn. někteří stavebníci z VPC dozdění štítů řeší tím, že to dozdí např. Ytongem, aby se vyhnuli právě onomu těžkému dořezávání. 

zdění patra svépomocístavba vpc lepidlostavba domu svépomocíroh-vencevenec-novostavbavenec-domubedneni

 

hrubá stavba

3W2B3569

Vnitřní příčky

Až po vyzdění obvodového zdiva přišla řada na založení vnitřních příček. I ty jsme zakládali poritem ppw.

Dál je pak Petr zdil tak nějak průběžně. Spodní patro bylo hotové celkem rychle, ale to vrchní muselo s dokončením počkat na střechu a také stropy, takže dokončení hrubé stavby se protáhlo. Každopádně je to za námi!

pricka-vpc

vnitřní příčky 3W2B4002stavba příček vpcpříčky z vpcdořezy příčkovky zeď

Perlička na závěr 🙂

Další samo-domo-pomocník, díky kterému jsme tahali do patra spoustu materiálu. Opět z dílny našeho taťky.

tahani-materialu

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář