Kuchyň – jaké máme představy?

Jako foodblogerky se mě všichni nejčastěji ptají na to, jakou budeme mít kuchyň. Asi všem je jasné, že tohle bude jedno z nejdůležitějších míst v celém domě. A podle mě člověk nemusí mít ani blog o jídle, i tak je kuchyně a jídelna jedním ze středů domu. Pro mě dokonce společně s obývacím pokojem srdcem domova! I proto jsme věděli už u projektu, že klidně budeme mít menší ložnic, ale chceme velikou spojenou kuchyni, jídelnu a obývací část.

Je tedy jasné, že veškerému plánování a výběru dávám hodně času a energie. Dá se ale říct, že je to hodně svazující. Hodně moc mi na tom záleží, chci abychom se tam cítili všichni dobře, aby se mi kuchyň líbila a byla jsem s ní spokojená. Žádné kompromisy, ale něco, co budu milovat.

Projekt kuchyně

projekt kuchyně

Rozměry: 

 • kuchyně + jídelna + obývací část - 46,4 m²
 • spíž - 3,37 m²

Vzhledem k tomu, že kvůli malým odstupům od sousedů nesmíme mít okna a dveře na boční strany, tak jsme chtěli dostat do místnosti co nejvíce světla ze dvou dostupných stran. V obývací části tedy bude veliké okno a u kuchyně francouzské okno a nad kuchyňskou linkou ještě podélné okno - to sice na výšku nebude vysoké, aby nad ním mohla být police, ale bude mít 2 m.

Jak můžete vidět na plánku, tak mám v kuchyni i malou spíž. Pár lidí a hlavně můj taťka nám to rozmlouvají. Ano, rozdělíme si tím místnost, ale za mě je to náhodou fajn, protože tím oddělíme opticky kuchyňskou a obývací část a navíc před ní bude veliká lavice s jídelním stolem a židlemi.

Původní plán kuchyně jak je na plánku se krapet mění - respektive po včerejší schůzce ohledně kuchyně jsme se definitivně rozhodli, že indukci kvůli oknu přesuneme na druhou stranu a přeorganizuje se tak celé rozestavění linky. Díky tomu budeme moct navíc mít otevřené police nad oknem přesně tak, jak jsem si původně vysnila. A naopak do druhé části si dáme police uzavřené.

Kde si necháme dělat kuchyň?

Tak to je dobrá otázka. :-)) Sama ještě 100% nevím, ale mohu vám prozradit, že je vše na dobré cestě. Po prvním nezdaru s výběrem to vypadá podstatně nadějněji. Jako první jsme šli do jednoho brněnského studia, docela drahého, to jsme věděli, ale celkem nás zaskočilo jednání - když přijdete na schůzku, kterou ohlásíte předem a ve studiu jsou sice 2 zaměstnanci, ale ani jeden se vám nemůže věnovat, protože tam jsou asi jen na to, aby vám řekli, že tam není žádný architekt a máte dojet jindy - což je docela blbé, když nejste z Brna. Nakonec jsme se tam ale vraceli, protože majitel dojel. Každopádně mi celou dobu přišlo, že se nás snaží "natlačit" do jejich moderní škatulky, doporučovat nám materiál a barvy, které se nám nelíbí a celkově vůbec nepochopil, jakou kuchyni chceme. Vzhledem k tomu, že i cena byla nad rámec našeho rozpočtu (, i když i o tom by se dalo uvažovat, ale ten přístup mě odradil), tak jsme tuto variantu zamítli.

Jako druhý pokus jsme zvolili menší firmu - truhláře a musím říct, že po hodině a půl u něj jsem odcházela s podstatně lepším dojmem! Bylo vidět, že tomu rozumí, přístup pohodový a teď čekáme na nacenění. Tak nějak se modlím, aby to klaplo, protože tady jsem byla spokojená a co víc, dokonce jsme si vybrali krásné dekory. Každopádně zatím vám konkrétní jméno neprozradím a rozhodla jsem se, že ani v případě první negativní zkušenosti nebudu šířit negativní karmu. 🙂

Dekory do kuchyně - naši favorité

Ještě než jsme začali řešit to, že budeme stavět, tak jsem žila s tím, že jednou budu mít určitě bílou kuchyň. Když přišel projekt a já se začala pokukovat po inspiračních fotkách, zjistila jsem, že bílá je sice krásná, ale doma bych ji mít nechtěla. Táhlo mě to jiným směrem - do kombinace dřevěného dekoru a černé. A u této varianty rozhodně zůstaneme. Okna budeme mít hliníkové v antracitové barvě, takže to bude krásně ladit. Podlahu budeme volit ještě o fous světlejší, než je dekor linky, každopádně chceme ideálně v designu velkých prken.

Spodní skříňky, vrchní uzavřené skříňky i 2 otevřené police jsme si vybrali dekor Kamenný dub - 5527 SN - ve stejném dekoru chceme i "kávový koutek", respektive 2 otevřené police a skříňku/polici na kávovar.

kamenný dub

Na pracovní desku jsme si vybrali od Eggeru design Beton tmavý F725 St9, ale doma na internetu jsem našla ještě jeden tmavší, který nás zaujal ještě o fous víc, takže o něm uvažujeme.

beton linka

Tmavší dekor má Kámen Mariana antracitový F081 ST82.

antracit-linka

Tady ještě kontrast dubu a betonu - foceno mobilem, ale pro představu postačí. 🙂 U toho dubu se nám líbilo, že tam je zachovaná struktura dřeva. Jinak úchytky budou černé a na bok vedle okna - jak budou končit otevřené police bych ještě ráda třeba černý kovový systém třeba na bylinky, ale to je ještě daleko řešit.

34051759_10213267604718085_2648754258983256064_n (1)

Proč řešíte kuchyň tak předem?

Může se to tak zdát, ale není to tak. Pokud chceme linku na míru, tak kvůli rozvodům potřebujeme mít jasno už teď. Nezdá se to, ale právě rozvody budeme velmi brzy řešit. Takže je spíš ten pravý čas. Navíc jak už jsem psala na začátku, je to pro mě středobod našeho domu. 🙂 Toť od nás zatím vše a těším se, že vám budu moct brzy napsat zase více a ukázat vám už třeba i nějaký ten návrh.

Sledujte nás na Facebooku a Instagramu - sdílíme tam mnohem více inspirace a aktuálních fotek od nás ze vsi.

2 Comments

 1. Kuchyň také řešíme už teď, tedy víme kde budou spotřebiče a odpady a konkrétnosti o dekorech budeme řešit až nám bude vysychat deska. To bude za pár dní. Asi chápete, jak moc se těšíme 😀

 2. Ahoj,
  máte to pěkně vymyšlené. Jen jestli ti můžu poradit, tak si nenechte vnutit digestoř s tzv. recirkulací vzduchu bez odvětrání ven. Zvlášť, když máte varnou plochu hned u venkovní zdi a vývod odpadního vzduchu tedy bude hračka.
  Znám hodně lidí, co si odtah vzduchu ven dodělávali až po nastěhování, kdy měli všechno hotové, protože zjistili, že při recirkulačním režimu zůstává veškerá mastnota při smažení v domě. 🙂
  Ať se daří, držím palce.
  D.

Napsat komentář