Montáž kastlíků pro venkovní žaluzie

O samotném výběru venkovních žaluzií jsem vám už psala. V tomto článku se proto zaměříme stručně na zaměření a přípravu a podrobněji (pomocí fotodokumentace) na montáž purenitových kastlíků na žaluzie.

Zaměření purenitových boxů u oken

Tady není moc o čem psát. Je to jednoduché, takže se nemusíte bát, že byste někde udělali chybu. Do objednávkového formuláře totiž zapíšete naměřenou šířku okenního rámu a naměřenou výšku bez parapetního profilu. Labona nám pak automaticky podle vybraných žaluzií dopočítala potřebné rozměry boxů na žaluzie a tím bylo hotovo.

Na co nezapomenout před samotnou montáží boxů na žaluzie?

Za nás rozhodně přípravu elektřiny. Jde o to, že je potřeba myslet na to, že kabel buď musíte vyvést uprostřed okna (respektive v cihle nad oknem, abychom si rozuměli), nebo zboku, jako to máme my, ale počítat s dostatečnou délkou kabelu, který si venku necháte.

Hezky je to vidět na této fotce - kabel je vyvedený na rohu okna - délka kabelu na připojení stačí. 

elektřina na venkovní žaluzie

Purenitové boxy na venkovní žaluzie

Vzhledem k tomu, že stavíme pasivní dům, musíme řešit důkladnou izolaci právě i u montáže žaluzií. Z toho důvodu bylo celkem jednoznačné rozhodnutí, že potřebujeme purenitové boxy, které dokonale izolují místa, kde by mohly vznikat tepelné mosty. Po správné montáži takové boxy vydrží, nereagují na vlhkost a jsou dostatečně pevné, přitom lehké. Takže i montáž není nijak obtížná.

Do boxu se pak namontuje žaluzie, ale ještě je potřeba i boční ostění, které je samozřejmě také purenitové.

Foto: část purenitového boxu po rozbalení

purenitový box

Foto: Vrchní část je tedy purenitový box pro venkovní žaluzie a na bocích vidíte zmíněné purenitové ostění, kterým pak budou "jezdit" žaluzie dolů a nahoru. 

purenitové boxy a ostění

Montáž purenitových boxů na venkovní žaluzie

Tento návod budiž brán jako naše zmapování celé montáže - takže z pohledu amatérů stavitelů. Kdybyste náhodou chtěli mrknout na podrobný návod, tak doporučuji tento postup montáže purenitových kastlíků.

KROK Č. 1: Nachystali jsme si všechny potřebné kusy boxů i ostění, konzole a další komponenty. K tomu nesměla chybět vodováha, elektrická vrtačka a také metr.

montážní konzole

3W2B9534

Purenitové podložky

purenitové boxypurenitová podložka

KROK Č. 2: Jako první jsme montovali zakládací profil, což je vidět na fotce. Ten se po přiložení přišrouboval do okenního rámu.

zakládací profil na purenitový boxMONTÁŽ PURENITU

KROK Č. 3: Montáž držáků na žaluzie Zetta. Ty jsme měli na naše kastlíky vždy 3 kusy. Měly se našroubovat vrutem (viz. druhá fotka).

držák na venkovní žaluziedržák na venkovní žaluzie

Petr s taťkem pak ale vymysleli ještě vylepšovák. U krajních držáků zvrchu provrtali konzoli a závitníkem udělali závit a našroubovali šroub a držák k němu přichytili zevnitř matkou.

Tento krok můžete vidět na následujících 2 fotkách.

vylepsovakkonzole

KROK Č. 4: Na přimontovaný zakládací profil položíme purenitový box, který pomocí vodováhy vyrovnáme do nuly. Tady už jsou potřeba alespoň 2 šikovní pracanti.

box žaluzie

KROK Č. 5: Pak přišlo na řadu důležité ukotvení boxu. Na to jsme použili dodaný materiál: konzoli, vruty, hmoždinky a purenitové podložky. Jako první se vrtalo do zdi, kam se připevnila konzole, až pak se připevnila konzole k purenit boxu.

Po celou dobu je dobré hlídat vodováhu, aby zůstal box v rovině. 1. konzole musela být 25 cm od kraje boxu a další jsme pak měřili po 50-60 cm tak, aby to rovnoměrně vyšlo po celé délce boxu. Celkem jsme na 1 box dávali 4 konzoli.

montáž konzole na boxmontáž purenitových kastlíkůnamontovaný purenitový kastlík

KROK Č. 6: Na straně, kde jsme měli nachystaný kabel na ovládání, Petr vyvrtal do boxu otvor, kterým protáhl kabel dovnitř boxu.

ovládání žaluzií

 

KROK Č. 7: Teď přišla na řadu montáž bočního ostění, které funguje také izolačně, protože je z purenitu. Jako první se k oknu přišroubovaly hliníkové úhelníky. Ty musí přesahovat 2 mm přes rám okna a s prvním se začíná cca 40 cm od zakládacího profilu. Druhý zhruba 30 cm od spodní hrany okna.

Purenitové ostění se pak přiloží k připraveným úhelníkům a vruty přišroubuje. Opět je lepší, když jsou u toho 2.

Pozn. hliníková část míří dovnitř purenitového boxu.

montáž boxů na žaluziekabel-na-ovladani-zaluziiostění na žaluzie

KROK Č. 8: Po namontování kastlíků nesměla chybět důkladná kontrola, o kterou se postaral náš Jirka. :-)) A samozřejmě Petr, který přeměřil vždy rozměry mezi ostěním u rámu okna a rozměr mezi ostěním na vnější straně ostění. Musí to sedět a nesmí se otevírat, nebo zavírat, aby pak dobře seděly žaluzie.

3W2B9614 3W2B9621

Tak a tímto končí montáž purenitových kastlíků a ostění. Dál pak následovalo zateplení, fasáda, montáž venkovních parapetů a až potom přijde montáž žaluzií. O tom zase ale až příště. 🙂

labona

Další momentky z naší montáže purenitových boxů

montáž purenitových kastlíkůpurenitové kastlíky na žaluziekonzole

 

 

2 Comments

  1. Dobry den,zajimalo by me,jak systemove vyresite montaz venkovnich parapetu,kdyz Vam pri ukazkove montazi purenitove osteni saha az k podkladove liste okna. Dale predpokladam,ze mezi kastlik a preklad prijde tepelna izolace.Muj dalsi dotaz tedy zni,jakym zpusobem ho tam dostanete vcetne dodrzeni technologickeho postupu.Dekuji za odezvu.

    • Hezký den, odřezávalo se to až přesně podle rozměru parapetu před jeho montáží. A mezi kastlík a překlad přišla vata a pěna. O všem budu psát v dalším článku, který se bude věnovat zateplení, fasádě a venkovním parapetům. 🙂

Napsat komentář