O samotném výběru venkovních žaluzií jsem vám už psala. V tomto článku se proto zaměříme stručně na zaměření a přípravu a podrobněji (pomocí fotodokumentace) na montáž purenitových kastlíků na žaluzie.
Zaměření purenitových boxů u oken
Tady není moc o čem psát. Je to jednoduché, takže se nemusíte bát, že byste někde udělali chybu. Do objednávkového formuláře totiž zapíšete naměřenou šířku okenního rámu a naměřenou výšku bez parapetního profilu. Labona nám pak automaticky podle vybraných žaluzií dopočítala potřebné rozměry boxů na žaluzie a tím bylo hotovo.
Na co nezapomenout před samotnou montáží boxů na žaluzie?
Za nás rozhodně přípravu elektřiny. Jde o to, že je potřeba myslet na to, že kabel buď musíte vyvést uprostřed okna (respektive v cihle nad oknem, abychom si rozuměli), nebo zboku, jako to máme my, ale počítat s dostatečnou délkou kabelu, který si venku necháte.
Hezky je to vidět na této fotce - kabel je vyvedený na rohu okna - délka kabelu na připojení stačí.
Purenitové boxy na venkovní žaluzie
Vzhledem k tomu, že stavíme pasivní dům, musíme řešit důkladnou izolaci právě i u montáže žaluzií. Z toho důvodu bylo celkem jednoznačné rozhodnutí, že potřebujeme purenitové boxy, které dokonale izolují místa, kde by mohly vznikat tepelné mosty. Po správné montáži takové boxy vydrží, nereagují na vlhkost a jsou dostatečně pevné, přitom lehké. Takže i montáž není nijak obtížná.
Do boxu se pak namontuje žaluzie, ale ještě je potřeba i boční ostění, které je samozřejmě také purenitové.
Foto: část purenitového boxu po rozbalení
Foto: Vrchní část je tedy purenitový box pro venkovní žaluzie a na bocích vidíte zmíněné purenitové ostění, kterým pak budou "jezdit" žaluzie dolů a nahoru.
Montáž purenitových boxů na venkovní žaluzie
Tento návod budiž brán jako naše zmapování celé montáže - takže z pohledu amatérů stavitelů. Kdybyste náhodou chtěli mrknout na podrobný návod, tak doporučuji tento postup montáže purenitových kastlíků.
KROK Č. 1: Nachystali jsme si všechny potřebné kusy boxů i ostění, konzole a další komponenty. K tomu nesměla chybět vodováha, elektrická vrtačka a také metr.
Purenitové podložky
KROK Č. 2: Jako první jsme montovali zakládací profil, což je vidět na fotce. Ten se po přiložení přišrouboval do okenního rámu.
KROK Č. 3: Montáž držáků na žaluzie Zetta. Ty jsme měli na naše kastlíky vždy 3 kusy. Měly se našroubovat vrutem (viz. druhá fotka).
Petr s taťkem pak ale vymysleli ještě vylepšovák. U krajních držáků zvrchu provrtali konzoli a závitníkem udělali závit a našroubovali šroub a držák k němu přichytili zevnitř matkou.
Tento krok můžete vidět na následujících 2 fotkách.
KROK Č. 4: Na přimontovaný zakládací profil položíme purenitový box, který pomocí vodováhy vyrovnáme do nuly. Tady už jsou potřeba alespoň 2 šikovní pracanti.
KROK Č. 5: Pak přišlo na řadu důležité ukotvení boxu. Na to jsme použili dodaný materiál: konzoli, vruty, hmoždinky a purenitové podložky. Jako první se vrtalo do zdi, kam se připevnila konzole, až pak se připevnila konzole k purenit boxu.
Po celou dobu je dobré hlídat vodováhu, aby zůstal box v rovině. 1. konzole musela být 25 cm od kraje boxu a další jsme pak měřili po 50-60 cm tak, aby to rovnoměrně vyšlo po celé délce boxu. Celkem jsme na 1 box dávali 4 konzoli.
KROK Č. 6: Na straně, kde jsme měli nachystaný kabel na ovládání, Petr vyvrtal do boxu otvor, kterým protáhl kabel dovnitř boxu.
KROK Č. 7: Teď přišla na řadu montáž bočního ostění, které funguje také izolačně, protože je z purenitu. Jako první se k oknu přišroubovaly hliníkové úhelníky. Ty musí přesahovat 2 mm přes rám okna a s prvním se začíná cca 40 cm od zakládacího profilu. Druhý zhruba 30 cm od spodní hrany okna.
Purenitové ostění se pak přiloží k připraveným úhelníkům a vruty přišroubuje. Opět je lepší, když jsou u toho 2.
Pozn. hliníková část míří dovnitř purenitového boxu.
KROK Č. 8: Po namontování kastlíků nesměla chybět důkladná kontrola, o kterou se postaral náš Jirka. :-)) A samozřejmě Petr, který přeměřil vždy rozměry mezi ostěním u rámu okna a rozměr mezi ostěním na vnější straně ostění. Musí to sedět a nesmí se otevírat, nebo zavírat, aby pak dobře seděly žaluzie.
Tak a tímto končí montáž purenitových kastlíků a ostění. Dál pak následovalo zateplení, fasáda, montáž venkovních parapetů a až potom přijde montáž žaluzií. O tom zase ale až příště. 🙂
Další momentky z naší montáže purenitových boxů
Dobry den,zajimalo by me,jak systemove vyresite montaz venkovnich parapetu,kdyz Vam pri ukazkove montazi purenitove osteni saha az k podkladove liste okna. Dale predpokladam,ze mezi kastlik a preklad prijde tepelna izolace.Muj dalsi dotaz tedy zni,jakym zpusobem ho tam dostanete vcetne dodrzeni technologickeho postupu.Dekuji za odezvu.
Hezký den, odřezávalo se to až přesně podle rozměru parapetu před jeho montáží. A mezi kastlík a překlad přišla vata a pěna. O všem budu psát v dalším článku, který se bude věnovat zateplení, fasádě a venkovním parapetům. 🙂