Montáž markýzy svépomocí

Abych pravdu řekla, montáže tak velké markýzy jsem se bála. Ale Petr říkal, že když jsme zvládli postavit celý dům, tak tohle už bude přece prkotina. A zpětně mu musím dát za pravdu.

Montáž markýzy svépomocí zvládnete také. Jen jestli se rozhodnete pro větší rozměr, stejně jako my, tak se bude hodit pár rukou navíc.

Ještě než vám prozradím, jak jsme postupovali, shrnu základní informace:

stela markýza labona-markyza markyza-antracit markyza-labona

Stejně jako u všech ostatních balíčků a zásilek doporučujeme po převzetí vše překontrolovat. Tady musím vypíchnout řádné balení ze strany Labony.cz, kdy bylo vše zajištěno tak, jak má. Takže jsme dál nic neřešili a takto měli markýzu uskladněnou, než přišla její chvíle.

Nutno dodat, že kotvící materiál se nedodává. Což je celkem logické, když pak každý kotví do něčeho jiného. Takže o závitovky se nám postaral taťka.

markýza svépomocí uchyceni-markyza

KROK 1.: Finální zaměření pomocí laseru

Dva dny předem Petr nachystal laser a pomocí něj si naznačil rovinnost montážního místa.

Už předem jsme věděli, že umístění krajních konzol markýzy musí být maximálně 150 mm od držáku ramene. Podle toho jsme vše zaměřovali a plánovali.

markýza do krovu zaměření markyza-zamereni-laserem namontovani-markyzy postup-zamereni-markyzy

KROK 2.: Dostat markýzu na terasu 🙂

Tohle jsem čekala jako zádrhel, ale s pomocí lan byla markýza nahoře na terase během půl minuty. Čtyři to tahali nahoře a jeden jistil dole, aby markýza nenarazila do fasády.

Bylo to tak rychlé, že jsem měla co dělat, abych to stihla vyfotit. 🙂

markýza stelanamontování markýzymarkýza labona

KROK 3.: Příprava otvorů

Otvory se daly předvrtat předem, ale vzhledem k tomu, že jsme si chtěli být stoprocentně jistí tím, jak vysoko markýzu dáme ("schováme pod střechu"), tak jsme s vrtáním počkali, až dojedou naši skvělí pomocníci.

Jakmile byla markýza nahoře, jen názorně jsme přidali držáky na markýzu a tu zvedli ke krovu. Díky tomu mohl Petr zkontrolovat konečné zaměření a výšku.

Pak teprve pomocí vrtačky připravil otvory a vyfoukal je od pilin.

markýza do krovuotvor na markýzu

KROK 4.: Samotná montáž

Po vyvrtání otvorů Petr nasadil markýzu na držáky a ty pomocí závitovek připevnil k jednotlivým krokvím. Na každý držák připadají dvě závitovky.

závitovky na markýzudržák na markýzunamontování markýzy do krovunavod na montář markýzy montovani-markyzy

KROK 5.: Rozevření markýzy a kontrola sklonu

Markýza se pak musela rozevřít. Tady nastal jediný problém. Nebyli jsme schopni zprovoznit ovladač. 🙂 Prvně se musela vymazat paměť motoru markýzy (dle podrobného popisu v návodu), a pak spárovat ovladač s markýzou.

Pak teprve se dala markýza rozevřít a nastavit díky tomu sklon. Stejně tak bylo potřeba zkontrolovat rovinnost výpadového profilu a dotáhnout všechny matice a šrouby.

Sklon markýzy je mimochodem z výroby nastaven minimální. Při montáži se tedy markýza musí rozevřít do spodní polohy, povolit šrouby na držácích ramen a spodním stavěcím šroubem /otáčením doleva/ nastavit požadovaný sklon. 

markýza markyza-stela navod-markyza

 

 

 

sklon markýzy recenze-markyza

KROK 6.: Kompletní kontrola funkčnosti

Pak jsme ještě jednou zkontrolovali, jestli vše drží jak má a jestli se markýza vysouvá a stahuje, jak má.

Čidlo zatím Petr ještě nemá zprovozněné, ale vzhledem k tomu, že jste se na něj ptali už u druhého článku, tak vám sem pak dodatečně doplním i tyto informace.

Závěrem bych ráda dodala, že jsem ráda, že jsme do montáže svépomocí šli. Díky tomu jsme ušetřili nemalé peníze, což se v dnešní době, kdy se navyšují ceny snad za vše, hodí!

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář