Výběr hliníkových oken do pasivu = běh na dlouhou trať

Kde začít... nikdy bych nečekala, že bude tak obrovský problém najít firmu, která bude schopná dodat okna do pasivního domu se vším, co potřebujeme. Když to vezmu zpětně, tak okna řešíme téměř rok. To jako beze srandy. Asi třikrát jsem propadala beznaději, Petr ten ztratil nervy podle mě ještě víckrát a celkově nás to docela otrávilo. Proč? Třeba proto, že spousta firem má evidentně dost zákazníků, a tak se nějak neobtěžují s nějakou solidní komunikací. Spíš mi to v průběhu přišlo, jako kdybychom všechny ty firmy otravovali tím, že po nich chceme nacenění na ne zrovna nejlevnější zakázku.

Celkem jsem obeslala 12 firem. Základní komunikaci jsem obstarala já, jak přišly dotazy ohledně přesnějších specifikací, tak nastoupil Petr. Kdybych spočítala všechen čas, který jsme tomu věnovali, tak by to byla slušný dávka. Ale takhle se to asi nedá brát. A abych vás zbytečně nezdržovala, tak se vrhneme ke konkrétnějším bodům.

Výběr oknařské společnosti

Jako první jsem projela nabídku firem, které jsou/působí na Moravě. Sice jsem měla dobré reference na víc společností, ale spousta z nich byla z Čech, a to se pak dodávka a hlavně následná montáž prodraží. Cestu a čas si naúčtuje každý, to je jasné. Proto jsem tedy vyselektovala skutečně jen ty firmy, které jsou poblíž.

Dalším důvodem, proč jsem vybírala na Moravě bylo to, že jsme chtěli určitě i navštívit prodejnu/showroom a podívat se na to, jak vypadají okenní profily a celkově nás zajímala komunikace. Toto doporučuji asi všem, co se chystají kupovat okna do novostavby. Není to zrovna malá položka, takže tomu věnujte patřičnou pozornost.

Recenze a tipy na společnosti vyrábějící hliníková okna

Sama moc dobře vím, že recenze mohou být ošidné. Respektive věc se má tak - v dnešní době mi přijde, že chválit se lidem moc nechce, ale jakmile je nějaký průšvih, tak to si zanadáváme rádi. Proto jsou většinou víc na očích právě negativní reference. A nějaká ta negativní reference je všude. Takže pokud vyloženě nepřevažovali, tak jsem to nebrala až tak katastrofálně. O to víc mě ale zajímalo, co kdo na dané firmě chválí, jestli mám v okolí někoho, kdo od nich má už okna, plus čemu jsme dávali vysoký důraz, tak zda má firma zkušenost s předsazenou montáží a také právě názory právě na montážní party v Jihomoravském kraji.

Hledala jsem například na Modré střeše, webu Svépomocí, na Facebooku a celkově se strýček Google hodně zavařil. V této fázi odpadlo pár firem a pokračovalo se dál.

První poptávky na hliníková okna

Přišel čas rozeslat projekt od našeho projektanta, ve kterém byl soupis všech oken a dveří. Toto byla mimochodem první zatěžkávací zkouška pro některé společnosti - na takový dokument nereagovaly a chtěli vše nacvakat do jejich formulářů. To se mi skutečně nechtělo, takže asi 3 firmy odpadly. Další asi 3 firmy rovnou napsaly, že nemají čas a další 3 firmy napsaly, že naše parametry nejsou schopní dodržet. Tím pádem nám zůstaly 3 firmy. Během dalších měsíců jsme dostaly ještě několik tipů na další firmy, ale nakonec se žádná z nich nedostala do užšího výběru.

Kolotoč s odpovídáním na e-maily a telefonní hovory trval několik týdnů. Firma, kterou jsme si nakonec vybrali a už to asi můžu prozradit - jde o Oknostyl - mě na první dojem nepřesvědčila. Bohužel to bylo ale částečně zaviněno tím, že jsem poptávku evidentně poslala na špatný kontakt - e- mail, teď co jsem se dívala, tak tam jsou kontakty upravené a evidentně by už k záseku nedošlo.

Každopádně ještě než jsme znovu připomínkovali právě Oknostyl, tak jsme začali jednat s jinou firmou, kterou asi nebudu jmenovat, aby z toho neměl někdo špatné spaní, ale pokud to pak bude někoho zajímat, můžu říct 🙂

okna svépomocí

První schůzka a zaměření oken

Jeli jsme do Blanska na prodejnu. Koukli jsme na profil, nějaká skla a celkově jsme měli ze schůzky vážně dobrý dojem. Komunikace takhle osobně super. První hrubé nacenění proběhlo hodně rychle, během asi 3 dnů jsme ho měli na mailu. Jenže to byl jen takový záblesk asi. Ještě i zaměření bylo docela ok, i když zpětně když jsem viděla zaměření od Oknostylu, které trvalo víc jak 3 hodiny a bylo hodně podrobné, tak ta první firma, která tu byla asi třetinu času a vůbec je nezajímaly žádné detaily, tak ti to vzali asi hodně stroze.

Po týdnu došlo aktualizované nacenění a začali jsme řešit, proč nám nemohou do nabídky konečně napsat parametry ke každému oknu a dveřím. Proč? Protože je to asi problém... Od začátku věděli, že to budeme potřebovat kvůli NZU, ale najednou to začal být problém. Několikrát jsme urgovali toto plus pár dalších věcí a bylo docela vtipné, když nám pak došla například přeposlaná komunikace mezi paní z pobočky a zaměřovacím technikem o tom, že je s námi těžká domluva a volně řečeno, že si moc vymýšlíme... No, nevím, jestli je takový problém nacenit pár položek a dodržet u nich garantované parametry. Osobně mi to přijde jako prkotina, ale asi se pletu.

Každopádně po asi ještě 2 týdnech komplikované komunikaci jsme to vzdali.

Oslovení Oknostylu - konečně se domluvíme?

Pak jsem tedy ještě jednou oslovila Oknostyl. Několik známých od nich má okna (i když ne hliníková) a jsou spokojení. Tak jsem si dohledala ještě relevantní reference, oslovila pár lidí a rozhodla se, že to zkusíme. Poslali jsme vše potřebné a během pár dní jsme byli o kus dál, než z předchozí firmou. Paní, která nás má na starost, zjistila přímo od výrobce parametry pro naše rozměry a během týdne jsme je měly napsané v nabídce. Tak hurá! Jde to. Pak přišlo zaměření. Poslala jsem svoje telefonní číslo, během druhého dne mi už pán (ráda bych řekla jméno, protože jsme byli moc spokojení, ale už si ho nevybavuji :-() volal a na druhý den u nás byl.

Zaměření oken u novostavby

U zaměření byl hlavně Petr. Vzhledem k tomu, na co vše se technik ptal, tak já bych tam byla evidentně stejně zbytečná. 🙂 Celkem to zabralo dost času, ale Petr byl nadšený. Líbil se mu přístup, zjistil dost užitečných informací a zase nás to dál ujistilo v tom, že tento výběr bude snad vážně ten konečný a správný.

Náš taťka se během zaměřování rozhodl, že by vyměnil okna i u nás. Takže hurá akce. Bylo skoro už 5 odpoledne, ale povedlo se nám přemluvit technika, aby zaměřil i další 4 okna. Ty naštěstí nebyly tak komplikovaná. Vtipné je, že my okna řešíme pomalu rok, taťka asi 3 týdny a má hotovou nabídku :-))

Na co vše se třeba technik ptá? Jak tlusté budou omítky, řeší varianty předsazené montáže, jak se bude řešit lešení, kdy se bude montovat, kam otevírat okna, poradí, u kterého okna je reálná i ventilačka, jak pořešit snížené prahy, jestli to vůbec půjde, co a jak s purenitem a podobně. Jako bylo toho hodně. Možná by si to zasloužilo i vlastní článek, ale k tomu bych musela přemluvit Petra.

Po pár dnech po zaměření přišla upravená cenová nabídka a řešili jsme další detaily, každopádně to už dostalo ten správný směr.

V této fázi výběru se rozloučím, ale můžu vám prozradit, na co se těšit v dalším článku: proberu další detaily vyřizování poptávky a také to, jak jsme jeli přímo do showroomu vybírat kliky a řešit dveře. Těšit se můžete i na podstatně víc fotek, protože jsem schválně brala foťák.

Pak pro vás chystám ještě solo článek o parametrech našich oken, jakmile proběhne montáž, tak to také zdokumentuji, a pak samozřejmě i nějaké celkové zhodnocení. Myslím, že se máte na co těšit. 🙂

 

 

2 Comments

  1. Dobrý den,
    je to pěkně popsáno, výběr oken se nesmí podcenit. Rád bych se zeptal, podle čeho byste vybíral parapety? Musí to být materiálově shodné nebo příbuzné se zvoleným oknem? V posledních letech vidím v domech široké vnitřní parapety, je to docela trend, vysedávat v okně a číst si. Teda tak si to většina lidí představuje, ale kolikrát si tam opravdu sednou, to si netroufám hádat.

  2. Chtěli jsme určitě i navštívit prodejnu/showroom a podívat se na to, jak vypadají okenní profily a celkově nás zajímala komunikace. Toto doporučuji asi všem, co se chystají kupovat okna do novostavby. To u developerských projektů tuto starost již vyřešil developer a já si vyberu nemovitost, která mi vyhovuje. Já jsem toho však k této problematice hodně našel také tady http://novostavby.com/ Dík za podnětný článek.

Napsat komentář