Výběr žaluzií do pasivního domu – první dějství

 

Vzhledem k tomu, že jsme kvůli malým odstupovým vzdálenostem od sousedů museli celý projekt domu řešit tak, že máme okna pouze na dvě strany, bylo od začátku jasné, že na jižní straně, kde jsou obytné místnosti a největší okna, budeme muset řešit žaluzie. Výběr oken byl celkově porod, a tak jsem se děsila toho, co nastane u žaluzií, ale tady to už bylo naštěstí za odměnu, jak se říká. Každopádně i tento důležitý prvek s sebou nese svá specifika, takže jsem se pustila do studia a spoustu času trávila se strýčkem Googlem. 🙂

Fakta u naší pasivní stavby

  • Stavíme pasivní dům z VPC.
  • Na jižní straně máme 5 oken.
  • Okna máme hlinínková trojskla, profil vhodný pro pasivy - předsazená montáž.
  • Zateplení 28 cm.

foto: jižní strana domu - na tato okna chceme venkovní žaluzie

pasivní dům

Venkovní žaluzie obecně

Stínící technika je dnes na takové úrovni, že má zákazník skutečně z čeho vybírat. V našem případě to bylo ale jasně dané. Dle projektu na nás čekal výběr externích žaluzií. Člověk si řekne, že na tom není co zkazit. Prostě pár lamel a hotovo. Jenže jak už to tak bývá, hodně rychle jsem zjistila, že není žaluzie, jako žaluzie. Jaké venkovní žaluzie tedy hledat?

Začala jsem nejdřív samotným typem. Z nabídek jednotlivých firem jsem pochopila, že si můžu vybírat z lamel ve tvaru C, Z a S. A protože jsem se v tom nechtěla plácat zbytečně dlouho, vybrala jsem si dle referencí firmu Labona, která sídlí na Moravě, má spoustu dobrých referencí a ještě jsem na ně dostala osobní doporučení. Tam jsem pak využila kontaktního mailu na pana Hrdličku s dotazem ohledně ideálního typu pro náš pasiv.

foto: typy venkovních žaluzií, zdroj: labona.cz

typy venkovních žaluzií

Byly mi doporučeny především žaluzie Zetta a Setta, které mají po celé délce lamely vlisovanou gumu, čímž se jejich termoregulační efekt zvyšuje. O tom, kterému typu jsme nakonec dali přednost budu psát v dalším článku, kde se na vše podíváme podrobněji.

foto: žaluzie Zetta, zdroj Labona.cz

žaluzie zetta

labona

Dál jsem pak četla o ovládání, motorech, vodících lištách a podobně laděných věcech. Tady už jsem se občas začala ztrácet, takže jsem povolala Petra, aby mi s odškrtnutím těchto věcí v poptávacím formuláři pomohl. Ovládání jsme poptávali na vypínač, i když mě chvíli lákala možnost i na ovladač, ale už tak mi přijde, že je to kolem nás samá krabička a co si budeme povídat, je to samozřejmě i krapet dražší.

Dál už to pak byly spíš designové věci (hlavně barevné ladění).

Hliníkové venkovní žaluzie a jejich vzhled

Technické věci máme z krku 🙂 a můžeme se zaměřit na to neméně důležité. Vzhled! Co si budeme povídat, když už do novostavby investujete tolik času a financí, tak si přejete, aby stál výsledek za to! Jen ať všichni koukají. 🙂 A hlavně ať se to líbí vám!

Takže při prvotním průzkumu jsem nemohla vynechat ani to, jak to pak všechno celkově vypadá. Barva oken i střechy se už měnit nedala. Fasáda byla sice ještě s otazníkem, ale i tak jsme tušili, že stejně skončíme u antracitové. Snažila jsem se hledat nějaké fotogalerie venkovní stínící techniky, kombinace antracitových oken a antracitových žaluzií a podobně a výsledky mě uspokojily. Volba byla tedy jasná.

V čem je specifický výběr venkovních žaluzií pro pasivní domy?

Tady nastává asi největší zádrhel. Na pasivní dům si nemůžete připevnit žaluzie jen tak, jak se vám zachce. Naopak se musíte zaměřit opět na známé tepelné mosty a jak vše vyřešit tak, aby bylo celé připevnění dobře izolované. Hledala jsem na fórech, jako je Modrá střecha, Svépomocí a podobně a našla jsem 3 možné varianty:

  • Purenitové kastlíky - nejdražší ale zároveň nejjistější varianta, pro kterou jsme se rozhodli.
  • Řešení "samo domo" - některé nápady zněly zajímavě, ale celkově nám to přišlo dost riskantní.
  • Vzdáváme se - purenit je drahý, tak na to kašleme. Takto jsme to skutečně řešit nechtěli.

Takže když už budete stejně jako my hledat firmu, u které si objednáte žaluzie, tak se prosím vás podívejte, jestli je nabízí právě i s možností koupit si purenitové boxy na žaluzie. Nemusíte pak zbytečně řešit nic extra.

foto: ukázka purenitového kastlíku, ve kterém bude "schovaná" žaluzie

purenitový kastlík na žaluzie pro pasivní dům

Venkovní žaluzie ano, či ne?

Když by se mě někdo zeptal, jestli venkovní žaluzie ano, či ne, tak moje odpověď bude už teď jasné ANO. A tady máte v několika bodech zdůvodnění a takovou tu základní rekapitulaci, kterou jsem načerpala:

  • V našem případě nutnost.
  • Vynikající stínící prvek → místnosti se nebudou přehřívat a stejně tak okna nebudou tolik trpět. Díky různému naklonění lamel si můžeme sami určit, jak moc chceme mít v pokojích světlo, polostín, úplnou tmu...
  • Další hluková bariéra → oceníme hlavně v ložnici a dětských pokojích, kde nás nebude rušit nic při spaní.
  • Úspora energií → v létě hliníkové lamely odráží teplo, takže nemusíte nutně řešit klimatizaci a v zimě zase fungují jako "bariéra". I když v našem případě bude dům důkladně zateplený, tak je to příjemný bonus.
  • Dostatek soukromí → nemusíme uvnitř pořizovat závěsy, na které se beztak jen chytá prach. I když budeme svítit, tak dovnitř nikdo neuvidí, ani kdyby se hodně snažil. 🙂
  • Dlouhá životnost → tak nějak doufáme, že budou vybrané žaluzie nesmrtelné. 🙂

Kdy si objednat žaluzie do pasivního domu?

Z vlastní zkušenosti vám říkám, že se to stejně jako u oken vyplatí řešit velmi brzy. Pokud totiž řešíte pasivní dům, tak s touto variantou stejně musíte počítat. My to třeba začali řešit až potom, co jsme měli už hotovou elektriku, takže jsme pak zpětně zjistili, že jsme kabel na ovládání mohli vytáhnout přímo na středu, místo na boku žaluzie. Ale toto byl naštěstí ještě detail.

Každopádně jedno je jasné - purenitové boxy potřebujete namontovat před zateplením. A zateplení u pasivního domu potřebujete, abyste dodrželi dané podmínky + zvládli bez problémů blower door test. Takže si podle toho už sami můžete určit, kdy si minimálně kastlíky namontujete.

V dalším článku se můžete těšit na náš konkrétní výběr, přesnou specifikaci a další postup při realizaci.

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář