Když se podívám na následující fotku, s radostí zamáčknu slzu, že je tato fáze už za námi. Všechno to začalo tak nevinně... udělá se parkovací stání a příjezdová cesta. Nic velkého. Ale stačilo na chvíli zmizet, a když jsem se vrátila, vybagrováno toho bylo dvakrát tolik. 🙂 Opět se totiž potvrdilo, že nejlépe se tady těm dvěma plánuje za pochodu. 🙂
Některé body byly ale jasně dané. Například to, že dle vyjádření patřičných úřadů musíme mít vsakování vody přímo na pozemku. Což pro nás znamenalo, že ještě před kolaudací musíme mít povrch zpevněný a vybrat takové řešení, které právě ono vsakování umožní. I proto se u nás bagr vyřádil a šlo se hodně dolů.
Příprava na parkovací stání a příjezdovou cestu
Jako první tedy nastoupil bagr. Obvodové strany se ještě musely vzít kangem a ručně dokopat. Pak se musely vysbírat všechny větší kameny a zkontrolovat, jestli je terén skutečně dobře vyspádovaný.
Po zaměření Petr s taťkou vybetonovali základ, vyskládali ztracené bednění, vystužili a pak zabetonovali. Po celé ploše se natáhla geotextilie, na kterou přišlo hned několik vrstev štěrku. Nejdřív větší velikost, pak menší. Vše se muselo upěchovat žabou a čekalo se na pokládku dlažby. Takhle napsané to zní jako mávnutí rukou, ale při těch metrech, které máme, to zabralo dost času a práce! I proto jsme se pak rozhodli, že samotnou pokládku dlažby už dělat nebudeme a přenecháme to šikovné partě dělníků, kteří to měli se vším všudy za 4 dny hotové.
Rozvržení předzahrádky - sbírám inspiraci
Možná se to nezdá, ale už v této fázi je potřeba si promyslet, jak chcete, aby místo před domem vypadalo. Já se na to dřív hrozně těšila, ale kdy tato fáze přišla, najednou jsem dostala strach, že to nezvládnu vymyslet tak, aby to bylo vše funkční a zároveň pěkné.
Při cestách jsem koukala po zahrádkách před domy, prohlížela oblíbené časopisy a hlavně projížděla mraky stránek na internetu. Doslova mi z toho šla hlava kolem, kolik existuje krásných trvalek, keříků a já nevím čeho všeho ještě. A jak jsem tedy přišla na to, co že vlastně chci?
- Ujasnila jsem si, jakou funkci bude předzahrádka mít. Částečně bude krýt prostor před domem - tedy určitá bariéra. Zároveň má ale plnit i estetickou roli.
- Jasně dané jsou přírodní podmínky = předzahrádka je na slunném stanovišti, takže tomu pak musí odpovídat výběr rostlin.
- Nezapomínat na to, že i když jde o zahrádku před novostavbou, tak máme dům na vesnici, takže by to mělo mít takový ráz, aby to zapadlo do okolí a zbytečně to nevyčnívalo.
- Ukládala jsem si fotky zahrádek, které se mi líbily. Z těch jsem si pak vybrala to, co je spojuje.
- Projela jsem si nabídku zahradnictví a hledala informace. Osvědčilo se mi internetové zahradnictví Flos, protože jsem neměla čas, a pak taky přišla ona karanténa. Pozn. toto zahradnictví jsem si vybrala hlavně z důvodu referencí (v jakém stavu dodávají zboží) a široké nabídky (nechtěla jsem objednávat z X stránek).
- V neposlední řadě jsem počítala s tím, že část terénu je ve svahu. Plus jsem chtěla začít s výsadbou na jaře 2020, aby se to už uchytilo.
Naše zahrádka před domem - jak to snad jednou bude
Jak už jsem zmínila, chci zachovat co nejvíc vesnický ráz a rozhodně mě to netáhne za žádnou "exotikou" a modernou. Celou plochu jsem si rozvrhla na 3 hlavní části:
- Skalka - na té budou skalničky a trvalky vhodné pro slunné stanoviště. Dosypané kačírkem a doplněné o kameny.
- Keře - budou tvořit nízkou bariéru a za nimi bude na ploše jen tráva + ke vchodu chodník z velkoformátové dlažby.
- Kombinace levandule a půdopokryvných růží - ty budou tvořit hlavní část svahu.
Úprava terénu před domem
Vzhledem k tomu, že na pozemku máme zepředu sám kámen a nic moc hlínu, tak nám nezbylo nic jiného, než si nechat dovézt pěknou hlínu. Je to docela tragikomické, protože jsme to při bagrování nechávali odvézt a teď jsme ji upravenou koupili "zpět". Ale tak nedá se nic dělat.
Postupně jsme vybrali všechny zbytečné kameny a nechali jen ty, které budou v základu skalky. Celý terén jsem na etapy odplevelila a následně srovnala. Nechala to sednout (cca 3 týdny), a pak jsme s Petrem znovu navozili další hlínu a ještě jednou vše upravili.
Kvůli tomu, že je nad parkovacím stáním díra, tak nás nemine řešit nějaké provizorní zábradlí. V budoucnu by se nám tam pak líbila rovná porostlá střecha. Ale to je zatím hudba budoucnosti.
Plánujeme chodník a schody
V neposlední řadě nás před domem čeká ještě betonování schodů a vybudování chodníčku z dlažby. Už teď máme vykopáno tak, aby se nám tam vše vešlo. Jako míru jsme s Petrem vzali práh vchodových dveří. V této rovině pak musí být dlažba. Od toho jsme odpočítali zhruba 25 cm dolů, protože dlažbu budeme pokládat na vrstvu udusaného štěrku a na krajích nesmí chybět obrubníky.
Dlažbu máme zatím předvybranou velkoformátovou 60 na 60 a v šedém odstínu. Schody se vybetonují a i na ně pak přijde dlažba. Vybíráme protiskluzovou, stejně jako na vrchní terase.
Chodník bude jen přes část plochy před domem, na zbytek vysejeme trávu.
Tady na té fotce je ta vykopaná část vidět - na schody necháváme rezervu, případně se to pak dosype hlínou a zarovná.
V dalším článku, který bude následovat brzy, se můžete těšit na náš konkrétní výběr rostlin. Už to tedy bude takové barevnější. 🙂