Zateplení domu, fasáda a venkovní parapety

Po tom, co byly přidělané všechny kastlíky na žaluzie, jsme mohli pokračovat zateplením domu. Tohle byla kapitola sama o sobě hlavně díky ne zrovna šťastnému výběru montážní party. Nejdřív jsem o tom chtěla napsat hodně výživný článek, ale radši to s klidem přejdu a podělím se s vámi o další kroky na stavbě.

Zateplení za purenitovými kastlíky na žaluzie

Jak můžete vidět na této fotce, mezi kastlíkem a zdí zůstává volné místo. Dal by se sem dát polystyren, ale asi nikomu by se s tím nechtělo dělat. Z toho důvodu Petr zvolil variantu v podobě vaty. Konkrétně šlo o FRONTROCK MAX E.

namontovaný purenitový kastlík

Mezera za kastlíkem se nejdřív vyplnila nařezanou vatou, a pak se ještě vše důkladně dopěnilo, aby tam nikde nebyly mezery.

zateplení vatou za kastlíky

labona

Zateplení pasivního domu

Když k nám dojel kamion naložený polystyrenem k prasknutí, museli si všichni kolemjdoucí myslet, že se chystáme zateplovat celou vesnici. 😀 Bylo toho vážně hodně a chvílemi mi přišlo, že je ten kamion nekonečný. Je to z prostého důvodu. Jak už asi víte, stavíme pasivní dům a vzhledem k tomu, že jsme si vybrali vápenopískové cihly (17,5 cm), tak o tu izolační část se musí postarat právě polystyren. V našem případě to znamená 28cm vrstvu zateplení.

polystyren

Zateplení domu u pasivu si žádá speciální opatření

Jaké? Například musíte počítat s tím, že budete speciálně řešit venkovní zásuvky, zvonek, uchycení kotev na zábradlí... Ani v těchto místech totiž nemůže vznikat tepelný most. Na fotkách vám to ukážu postupně.

Jako první se logicky zateploval sokl.  Jedná se totiž o část objektu, která je blízko terénu kolem stavby, takže je i ve styku se zeminou a větší vlhkostí. Z důvodu nedostatku prostoru to u nás bylo celkem záživné, ale nedá se svítit, zateplit se to muselo.

zateplení soklu

Zateplení terasy

  1. vrstva: IPA
  2. vrstva: polystyren 20 cm
  3. vrstva: polystyrenové spádové klíny
  4. vrstva: izolační desky PIR
  5. vrstva: EPDM fólie -k dostání v jednom kuse, takže jsme se vyhnuli svařování fólie, jako je tomu např. v případě PVC fólií. Navíc má EPDM i delší životnost.
  6. vrstva: bude dlažba s terči

zatepleni-polystyren-terasa zatepleni-terasy

Řešení zábradlí u pasivu

Celkem oříšek pak byl u zábradlí, respektive jak vyřešit uchycení, aby ani tady nevznikal tepelný most. Dostupné uchycení je cenově dost náročné, takže si Petr nakonec poradil "samodomo" řešením, které jsem pro vás nafotila. Narazil na výrobky firmy Prefa Kompozity, kteří podle potřeby nařežou potřebnou velikost profilu. A do toho pak Petr naskládal přesně naměřené kousky polystyrenu a případné mezery dopěnil.

zabradlí u pasivního domuzábradlí u pasivu uchyceni-zabradli-pasivni-dumpasivní dům a zábradlízábradlí svépomocísvépomocí zábradlí

Venkovní zásuvky

Kabel na venkovní zásuvky měl Petr připravený už od realizace elektriky. Pak je obtmelil, aby kolem nich nefoukalo. Jako další fáze přidělal speciální zásuvky, které jsou přímo určené do zateplení.

venkovní zásuvky v pasivuvenkovní zásuvkazásuvka do exteriéruvenkovní zásuvky

Venkovní zásuvky a vypínače mají IP 44.

Hodnota IP určuje stupeň krytí, přičemž:

  • první číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů,
  • druhá číslice udává stupeň ochrany před vniknutím vody.

ip44 zásuvky

Zateplení zvonku u pasivního domu

Stejné jako u zateplení venkovní zásuvky. Konkrétně jestli vás to zajímá a hledáte takové řešení, tak si zadejte do vyhledávače krabice elektroinstalační do zateplením KEZ. Cenově se jedna taková sranda pohybuje okolo 250-300 Kč.

kez_300

zvonek pasivní dům

Polystyren všude, kam se podíváš

Jednu dobu se nám o zateplení i zdálo. A byly to vyloženě noční můry. Nešlo ani tak o kvalitu provedení, jako o tempo a chování party na zateplení. Můj taťka dokonce naznal, že kdybychom na to lešení poslali naše děti, tak by to bylo rychlejší. Jo, až tak to bylo pomalé. No ale aspoň se nám ukázalo, že není dobré počítat vždy jen s tou lepší variantou a plánovat si všechno předem růžově.

zatep

Zkrácení ostění pro žaluzie a montáž venkovních parapetů

Foto před zkrácením, kde vidíte, že je ostění dolů až k vrstvě polystyrenu. Aby se tam hezky vešel venkovní parapet, bylo nutné boční ostění zkrátit. Jde to snadno: hliníková část úhlovou bruskou a purenitová část lehce nožem.

ostění venkovních žaluzií

Zatažení ostění venkovních žaluzií do lepidla

Další fází bylo osazení rožku a zatažení do perlinky a lepidla. Pak přišla na řadu montáž venkovních parapetů, které jsme si koupili v antracitovém odstínu a materiál je tažený hliník. Ty jsou připevněny pěnou a na pár hodin zatíženy závažím.

lepidlo-fasada pena-na-parapety pripevneni-parapetu montaz-parapetu

venkovni-zaluzie-fasada

Fasáda našeho domu

Na fasádu jsme domluvili už jinou partu. A to vám byl rozdíl. Borci dojeli, během pár minut měli připravený materiál a už jeli. Jako takovej šrumec, to jsem dlouho neviděla. Dovolím si takovou perličku:

Říkali jsme jim, že je neskutečný, jak valí. A oni se ptali, jestli ti před tím byli Češi? Tak říkáme že jo. A oni že to je ono, že oni jsou Ukrajinci a nemají čas se flákat, že oni tady jsou od toho, aby si vydělali a ne jen kecali.

Co se týče výběru, chtěli jsme světlou fasádu, s lehkým nádechem do šedé a výběr jsme riskli na internetu podle vzorníku. Naštěstí jsme se trefili dobře. Odstín máme Weber extra clean SE4E a spodní část bude marmolit weberpas design stone DE ST 10 - ten nám ještě chybí dodělat.

svetle-seda-fasadasvětle šedá fasáda

2 Comments

  1. Váš komentář*

  2. My se taky chystáme zateplit náš dům skrz dotaci nová zelená úsporám. Zatím to jen vyřizujeme 🙂

Napsat komentář