Náš výběr rostlin na předzahrádku

O základních terénních úpravách a plánování předzahrádky a skalky jsem vám už psala v prvním článku. Teď vám s radostí představím keře, bylinky a skalničky, které jsem vybrala.

Jen pro upřesnění zopakuji body, které hrály zásadní roli při rozhodování:

  • předzahrádka je na jižní straně, takže tam je hodně sluníčka
  • poslední roky méně prší
  • chtěla jsem zachovat co nejvíce venkovský ráz

Kombinace levandule a růží na předzahrádce

Miluji levanduli a růže. I proto bylo jasné, že na naší zahrádce určitě nesmí chybět a budou hrát na svahu hlavní roli. Navíc se dohromady skvěle doplňují - levandule totiž odradí škůdce. Z bohaté nabídky růží mě to nejvíc táhlo k těm půdopokryvným.

Foto: ilustrativní 🙂

růže a levandule

Levandule je navíc stálezelená a má ráda sluníčko, k tomu krásně a dlouho kvete, nádherně voní a celkem rychle se rozrůstá, takže značka ideál. Vzala jsem jich hned 6. Růže jsou půdopokryvné, takže čekám, že se taky hezky rozrostou. 2 budou světle růžové - The Fairy a jedna bílá - White Fairy. Kvést by měly od června do září a už teď jsem tam objevila první květ.

levandule na zahrádkupůdopokryvné růže

Keře před dům

Jak jsem měla u levandule a růží hned jasno, tak u keřů to bylo podstatně horší. Dost dlouho mi trvalo rozhodnout, pro které druhy se rozhodnout. Taťka se mi snažil radit, v každém článku na netu píší něco jinýho... Už jsem to vzdávala, ale nakonec jsem se držela taťkové rady, ať si tam dáme radši jen listnáče a nekombinujeme to, protože by to na tak malým prostoru vypadalo blbě.

Musela jsem hledat takové keře a stromky, které se dají zastřihávat a nedorůstají zbytečně moc velké výšky, aby nám to nestínilo před okny, ale zároveň to udělalo optickou bariéru před svahem.

Klasický živý jednodruhový plot se mi nelíbí, spíš jsem to chtěla nakombinovat a tak jsem nakonec objednala tyto kusy:

předzahrádka keře kere-predzahrada)tavolník

Roh předzahrádky

Je takový bohatší, jsou tam tavolníky, které jsou každý jinak barevný a taky jsem dostala od babičky tři druhy trávy, která se hezky rozroste. K tomu je pod touto částí zboku řada červených buků, které zase dostal Petr. 🙂 Ty jsem zasadila houšť, aby ta řada trochu bránila pohledu na tepelné čerpadlo.

Celá tato část (myšleno svah a okolí keřů) bude ještě zasypaná kůrou, kterou musím dokoupit. Před domem pak bude malý trávník s chodníkem.

Tvorba zahrady před domem

Po odplevelení jsem si rozmístila všechny rostliny, několikrát to popřehazovala a dala se do práce. Keře nad svahem jsem sázela vždy s rozestupem 35-50 cm. Zabralo mi to jedno odpoledne s tím, že jsem pak habry a buky ještě dle rady taťky zastřihla. Schválně jsem to všechno chtěla stihnout ještě teď na jaře, aby se to uchytilo. Respektive doufám, že se vše uchytí. 🙂

keře před domem

Všechny zmíněné rostliny (kromě zmíněných darů) jsem vybrala na online zahradnictví Flos. Schválně jsem vám vyfotila i rostlinky v květináčích a krabicích, jak došly zabalené, abyste věděli, že nemusíte mít strach objednávat i online. Já si aktuálně nedovedu představit, že bych šla někam do zahradnictví tohle všechno kupovat. Stačí mi, když tam jdu pro bylinky a jsem tam přes hodinu. 😀 Takový nákup bych tam ladila půl dne, což se 3 dětmi už moc reálný není.

zahrada před domem

zahradnictvi-flos zahradnictví flos

Skalka na slunném místě

O skalce vám napíšu zatím jen stručně, ještě tomu pak věnuji solo článek. Zatím to mám rozplánované a většinu skalniček už doma, ale čekám, až Petr dodělá schody, aby chuděrky nepřišly nějaké újmě. 🙂 Taky ještě musím sehnat pár hezkých kamenů a sjet pro drobný kačírek, kterým skalničky obsypu.

Opět jsem vybírala ty druhy, které snesou hodně slunka a spíš sucho. Tady máte hlavní výběr a odkazy, abyste se mohli mrknout, jak co vypadá:

  • úrazník moss green - je půdopokryvný, nízký a kvete bíle
  • mechovec - opět nízká rostlina s drobnými lístky
  • rozchodník šestiřadý - plazivá, rychle rostoucí trvalka
  • druhá varianta rozchodníku
  • netřesk - taková ta skalničková klasika 🙂
  • lomikámen arendsův - má krásné narůžovělé květy a jako jediný z výběru ocení polostín, proto bude víc bokem
  • mateřídouška - vybrala jsem druh, který vytváří pěkně husté malé keříčky

Je možný, že jak to rozhodím, budu muset ještě něco dokoupit, ale to se ještě uvidí. 🙂

skalničky

Už teď se těším, až to bude všechno kompletní, upravené, dodělané... Pak vám to nafotím kompletně a shrnu do jednoho článku.

 

 

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář